physical
| circuits (loaded) | 70 |
| glow-wire compliant | no |
| mated height (in) | 0.118 in, 0.157 in |
| mated height (mm) | 3.00 mm, 4.00 mm |
| material - plating mating | gold |
| material - plating termination | gold |
| number of rows | 2 |
| orientation | vertical |
| pcb locator | no |
| pcb retention | none |
| packaging type | embossed tape on reel |
| pitch - mating interface (in) | 0.020 in |
| pitch - mating interface (mm) | 0.50 mm |
| plating min: mating (µin) | 4 |
| plating min: mating (µm) | 0.1 |
| plating min: termination (µin) | 10 |
| plating min: termination (µm) | 0.25 |
| polarized to pcb | no |
| surface mount compatible (smc) | n/a |
| temperature range - operating | -40°c to +105°c |
| termination interface: style | surface mount |