型號: 0805CS-270XGBD
廠商: COILCRAFT INC
元件分類: 通用定值電感
英文描述: 1 ELEMENT, 0.027 uH, CERAMIC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
封裝: CHIP
文件頁數: 1/2頁
文件大小: 90K
代理商: 0805CS-270XGBD
Coilcraft, Inc. 2005
Specifications subject to change without notice.
Please check our website for latest information.
Chip Inductors – 0805CS Series (2012)
Document 100-1
Revised 02/09/05
These compact inductors provide exceptional Q values,
even at high frequencies. They have a ceramic body and
wire wound construction to provide the highest SRFs
available in 0805 size.
Coilcraft Designer’s Kit C103 contains samples of all
5% inductance tolerance parts. Kits with 2% tolerance
are also available. To order, contact Coilcraft or pur-
chase on-line at http://order.coilcraft.com.
Inductance2
Percent
SRF typ5
DCR max6
Irms7
Color
Part number1
(nH)
tolerance3
Q min4
(MHz)
(Ohms)
(mA)
code
0805CS-020X_B_
2.8 @ 250 MHz
5
80 @ 1500 MHz
12200
Gray
0805CS-3N0X_B_
3.0 @ 250 MHz
5
65 @ 1500 MHz
12200
White
0805CS-030X_B_
3.3 @ 250 MHz
50 @ 1500 MHz
Black
0805CS-050X_B_
5.6 @ 250 MHz
65 @ 1000 MHz
Orange
0805CS-060X_B_
6.8 @ 250 MHz
50 @ 1000 MHz
Brown
0805CS-070X_B_
7.5 @ 250 MHz
50 @ 1000 MHz
Green
0805CS-080X_B_
8.2 @ 250 MHz
5,2
50 @ 1000 MHz
Red
0805CS-100X_B_
10 @ 250 MHz
5,2
60 @ 500 MHz
Blue
0805CS-120X_B_
12 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Orange
0805CS-150X_B_
15 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Yellow
0805CS-180X_B_
18 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Green
0805CS-220X_B_
22 @ 250 MHz
55 @ 500 MHz
Blue
0805CS-240X_B_
24 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Gray
0805CS-270X_B_
27 @ 250 MHz
55 @ 500 MHz
Violet
0805CS-330X_B_
33 @ 250 MHz
5,2,1
60 @ 500 MHz
0805CS-360X_B_
36 @ 250 MHz
5,2,1
55 @ 500 MHz
0805CS-390X_B_
39 @ 250 MHz
60 @ 500 MHz
White
0805CS-430X_B_
43 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Yellow
0805CS-470X_B_
47 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Black
0805CS-560X_B_
56 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Brown
0805CS-680X_B_
68 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Red
0805CS-820X_B_
82 @ 150 MHz
65 @ 500 MHz
0805CS-910X_B_
91 @ 150 MHz
65 @ 500 MHz
0805CS-101X_B_
100 @ 150 MHz
65 @ 500 MHz
0805CS-111X_B_
110 @ 150 MHz
50 @ 250 MHz
0805CS-121X_B_
120 @ 150 MHz
50 @ 250 MHz
0805CS-151X_B_
150 @ 100 MHz
50 @ 250 MHz
920
0805CS-181X_B_
180 @ 100 MHz
50 @ 250 MHz
920
Violet
0805CS-221X_B_
220 @ 100 MHz
50 @ 250 MHz
820
0805CS-241X_B_
240 @ 100 MHz
44 @ 250 MHz
770
0805CS-271X_B_
270 @ 100 MHz
48 @ 250 MHz
730
0805CS-331X_B_
330 @ 100 MHz
48 @ 250 MHz
650
0805CS-391X_B_
390 @ 100 MHz
48 @ 250 MHz
600
0805CS-471X_B_
470 @ 50 MHz
33 @ 100 MHz
375
0805CS-561X_B_
560 @ 25 MHz
23 @ 50 MHz
330
0805CS-681X_B_
680 @ 25 MHz
23 @ 50 MHz
310
0805CS-821X_B_
820 @ 25 MHz
23 @ 50 MHz
310
1. When ordering, please specify tolerance and packaging codes:
0805CS-821X
GBC
Tolerance: F =1%
G = 2%
J = 5%
(Table shows stock tolerances in bold.)
Packaging: C =7
″ machine-ready reel. EIA-481 embossed plastic
tape (2000 parts per full reel).
B = Less than full reel. In tape, but not machine ready.
code letter C instead.
D =13
tape. Factory order only, not stocked (7500 parts per
full reel).
2. Inductance measured using a Coilcraft SMD-A fixture in an Agilent/
HP 4286A impedance analyzer with Coilcraft-provided correlation pieces.
3. Tolerances in bold are stocked for immediate shipment.
4. Q measured using an Agilent/HP 4291A with an Agilent/HP 16193 test
fixture.
5 SRF measured using an Agilent/HP 8720D network analyzer and a
Coilcraft SMD-D test fixture.
6. DCR measured on a Cambridge Technology micro-ohmmeter and a
Coilcraft CCF858 test fixture.
7. Average current for a 15°C rise above 25°C ambient.
8. Operating temperature range
40°C to +125°C.
9. Electrical specifications at 25°C.