型號(hào): 0805CS-390XMLD
廠商: COILCRAFT INC
元件分類: 通用定值電感
英文描述: 1 ELEMENT, 0.039 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
封裝: CHIP
文件頁數(shù): 1/2頁
文件大小: 173K
代理商: 0805CS-390XMLD
1. Specify tolerance, termination, and packaging codes:
0805CS-821XGBC
Tolerance:
F =1% G = 2% J = 5% K = 10% M = 20%
(Table shows stock tolerances in bold.)
Termination:B = Ag/Pd/Pt/Pb L = Lead free Ag/Pd/Pt
Packaging: C =7
″ machine-ready reel. EIA-481 embossed plastic tape
(2000 per full reel).
B = Less than full reel. On tape, but not machine-ready. To have a
D =13
Factory order only, not stocked (7500 per full reel).
2. Inductance measured using Coilcraft SMD-A fixture in Agilent/HP 4286A
impedance analyzer with Coilcraft-provided correlation pieces. For
recommended test procedures, contact Coilcraft.
3. Tolerances in bold are stocked for immediate shipment.
4. Q measured using Agilent/HP 4291A with Agilent/HP 16193 test fixture
and on Agilent/HP 8753D with Coilcraft SMD-D test fixture.
5. SRF measured using Agilent/HP 8720D network analyzer and Coilcraft
SMD-D test fixture.
6. DCR measured on Cambridge Technology micro-ohmmeter and Coilcraft
CCF858 test fixture.
7. Average current for a 15°C rise above 25°C ambient.
8. Operating temperature range
40°C to +125°C.
9. Electrical specifications at 25°C.
See Qualification Standards section for
environmental and test data.
These ultra-compact inductors provide excep-
tional Q values, even at high frequencies. They
have a ceramic body and wire wound construction
to provide the highest SRFs available in 0805 size.
Coilcraft Designer’s Kit C103 contains samples of
all 5% inductance tolerance parts. Kits with 2%
tolerance are also available. To order, contact Coilcraft
or purchase on-line at http://order.coilcraft.com.
ChipInductors0805CSSeries(2012)
Inductance
2
Percent
SRF min
5 DCR max6 Irms max7 Color
Part number
1
(nH)
tolerance
3
Q min
4
(MHz)
(Ohms)
(mA)
code
0805CS-020X _ B _
2.8 @ 250 MHz
80 @ 1500 MHz
7900
Gray
0805CS-3N0X _ B _
3.0 @ 250 MHz
65 @ 1500 MHz
7900
White
0805CS-030X _ B _
3.3 @ 250 MHz
50 @ 1500 MHz
Black
0805CS-050X _ B _
5.6 @ 250 MHz
65 @ 1000 MHz
Orange
0805CS-060X _ B _
6.8 @ 250 MHz
50 @ 1000 MHz
Brown
0805CS-070X _ B _
7.5 @ 250 MHz
50 @ 1000 MHz
Green
0805CS-080X _ B _
8.2 @ 250 MHz
50 @ 1000 MHz
Red
0805CS-100X _ B _
10 @ 250 MHz
60 @ 500 MHz
Blue
0805CS-120X _ B _
12 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Orange
0805CS-150X _ B _
15 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Yellow
0805CS-180X _ B _
18 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Green
0805CS-220X _ B _
22 @ 250 MHz
55 @ 500 MHz
Blue
0805CS-240X _ B _
24 @ 250 MHz
50 @ 500 MHz
Gray
0805CS-270X _ B _
27 @ 250 MHz
55 @ 500 MHz
Violet
0805CS-330X _ B _
33 @ 250 MHz
60 @ 500 MHz
0805CS-360X _ B _
36 @ 250 MHz
55 @ 500 MHz
0805CS-390X _ B _
39 @ 250 MHz
60 @ 500 MHz
White
0805CS-430X _ B _
43 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Yellow
0805CS-470X _ B _
47 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Black
0805CS-560X _ B _
56 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Brown
0805CS-680X _ B _
68 @ 200 MHz
60 @ 500 MHz
Red
0805CS-820X _ B _
82 @ 150 MHz
65 @ 500 MHz
0805CS-910X _ B _
91 @ 150 MHz
65 @ 500 MHz
0805CS-101X _ B _
100 @150 MHz
65 @ 500 MHz
0805CS-111X _ B _
110 @ 150 MHz
50 @ 250 MHz
0805CS-121X _ B _
120 @ 150 MHz
50 @ 250 MHz
0805CS-151X _ B _
150 @ 100 MHz
50 @ 250 MHz
920
0805CS-181X _ B _
180 @ 100 MHz
50 @ 250 MHz
870
Violet
0805CS-221X _ B _
220 @ 100 MHz
50 @ 250 MHz
850
0805CS-241X _ B _
240 @ 100 MHz
44 @ 250 MHz
690
0805CS-271X _ B _
270 @ 100 MHz
48 @ 250 MHz
650
0805CS-331X _ B _
330 @ 100 MHz
48 @ 250 MHz
600
0805CS-391X _ B _
390 @ 100 MHz
48 @ 250 MHz
560
0805CS-471X _ B _
470 @ 50 MHz
33 @ 100 MHz
375
0805CS-561X _ B _
560 @ 25 MHz
23 @ 50 MHz
340
0805CS-681X _ B _
680 @ 25 MHz
23 @ 50 MHz
188
0805CS-821X _ B _
820 @ 25 MHz
23 @ 50 MHz