型號: 0RSB-30T025
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 25 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
文件頁數: 9/14頁
文件大?。?/td> 496K
代理商: 0RSB-30T025
Bel Fuse Inc.
206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
48 Vdc Input, 1.2 Vdc - 12 Vdc / 15 A - 3 A Outputs, 1/16 Brick Converter
Apr. 09, 2010
Bel Power Inc., a subsidiary of Bel Fuse Inc.
General Specifications
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Efficiency
Vo=1.2 V
Vo=1.5 V
Vo=1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 - 5.0 V
Vo=12 V
81%
83%
84%
87%
86%
84%
86%
87%
90%
89%
Vin=48 V, full load
Switching Frequency
500 kHz
550 kHz
600 kHz
Isolation Capacitance
3900 pF
Output Voltage Trim Range
90% Vo
110% Vo
Over Temperature Protection
120
°C
140
°C
Over Voltage Protection
130% Vo
160% Vo
Test conditions: Vin=48 V, full load and
short the feedback optocoupler.
MTBF
TBD
Calculated Per Bell Core SR-332 (IO =
Nominal; Ta = 25
Dimensions
Inches (L × W × H)
Millimeters (L × W × H)
1.3 x 0.9 x 0.364
33.02 x 22.86 x 9.24
SMT Package
Dimensions
Inches (L × W × H)
Millimeters (L × W × H)
1.3 x 0.9 x 0.388
33.02 x 22.86 x 9.85
Through Hole Package
Weight
13 g
Note
: All specifications are typical at 25 °C unless otherwise stated.
Control Specifications
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Remote On/Off
Signal Low (Unit On)
-0.3 V
0.8 V
Signal High (Unit Off)
Active Low
2.95 V
18 V
Signal Low (Unit Off)
-0.3 V
0.8 V
Signal High (Unit On)
Active High
2.95 V
18 V
When Remote On/Off pin is
open, for active low option, unit
is off; for active high option, unit
is on
Current Sink
0 mA
1 mA