型號: 0RSB-40U03AG
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT, 1/16 BRICK PACKAGE-8
文件頁數(shù): 6/15頁
文件大小: 534K
代理商: 0RSB-40U03AG
Bel Fuse Inc. 206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
18 Vdc - 75 Vdc Input 3.3 Vdc /10 A Output, 1/16 Brick
Nov. 17, 2010
Bel Power, Inc. , a subsidiary of Bel Fuse, Inc.
Mechanical Outline
Note: This module is recommended and compatible with Pb-Free Wave Soldering and must be soldered
using a peak solder temperature of no more than 260 C for less than 5 seconds.
Note:
1) All Pins: Material - Copper Alloy;
Finish – 3 micro inches minimum Gold over 50 micro inches minimum Nickel plate.
2) Undimensioned components are shown for visual reference only.
Pin Connections
pin#
function
pin size
1
Vin (+)
0.040"
2
On/Off
0.040"
3
Vin (-)
0.040"
4
Vo (-)
0.062"
5
Sense (-)
0.040"
6
Trim
0.040"
7
Sense (+)
0.040"
8
Vo (+)
0.062"