型號(hào): 10.0MHZCFPT-9060FX2C
廠商: C-MAC MICROTECHNOLOGY
元件分類: TCVCXO, clock
英文描述: TCVCXO, CLOCK, 10 MHz, ACMOS OUTPUT
封裝: SMD, 6 PIN
文件頁數(shù): 1/4頁
文件大小: 62K
代理商: 10.0MHZCFPT-9060FX2C
SURF
ACE
MOUNT
TCXOs
CFPT-9050 Series
ISSUE 6 ; 23 DECEMBER 2004
Recommended for New Designs
Delivery Options
Please contact our sales office for current leadtimes
Description
A highly versatile series of surface mountable
14.7 x 9.2 x 6.2mm temperature compensated voltage
controlled crystal oscillators (TCVCXOs) for applications
where small size and high performance are pre-
requisites. This oscillator uses C-MAC’s latest custom
ASIC "Pluto", a single chip oscillator and analogue
compensation circuit, capable of sub 0.3 ppm
performance. Its wide frequency range, operating
temperature range, drive capability, coupled with its
high stability and linear frequency pulling make it the
ideal reference oscillator. Its ability to function down to
a supply voltage of 2.4V and low power consumption
makes it particularly suitable for mobile applications
Standard Frequencies
9.6, 10.0, 12.8, 19.44, 20.0, 38.88, 49.152, 51.84MHz
Waveform
Square HCMOS 15pF load
Square ACMOS 50pF max. load
Sinewave 10k
// 10pF, AC-coupled
Clipped sinewave 10k
// 10pF, AC-coupled
Supply Voltage
Operating range 2.4 to 6.0V, see table
Current Consumption
HCMOS Typically
1+Frequency(MHz)*Supply(V)*{Load(pF)+15}*10-3 mA
e.g. 20MHz, 5V, 15pF
4mA
ACMOS Typically
1+Frequency(MHz)*Supply(V)*{Load(pF)+23}*10-3 mA
Sinewave, 6 to 12 mA depending on frequency
Clipped Sinewave, Typically
1+Frequency(MHz)*1.2*{Load(pF)+30}*10-3 mA
Package Outline
14.7 x 9.2 x 6.2mm SMD
Ageing
±1ppm maximum in first year
±3ppm maximum for 10 years
±1ppm maximum after reflow
Frequency Stability
Temperature: see table
Typical Supply Voltage Variation ±10% < ±0.2 ppm*
Typical Load Coefficient 15pF ±5pF < ±0.2 ppm*
* Depending on frequency and output type
Frequency Adjustment
Three options with external Voltage Control applied to
pad 1:
A - Ageing adjustment: > ±5ppm (Standard Option)
B - No frequency adjustment. Initial calibration @ 25°C
< ±0.5 ppm
C - High Pulling ±10ppm to ±50ppm can be available
depending on frequency and stability options.
Please consult our sales office
Linearity
< 1%
Slope
Positive
Input resistance
> 100k
Modulation bandwidth
> 2kHz
Standard control voltage ranges:
Without reference voltage
- Vs=5.0V 2.5V±2V
Without reference voltage
- Vs=3.3V 1.65V±1V
With reference voltage
- Vc=0V to Vref
Reference Voltage, Vref (HCMOS/ACMOS only)
Optional reference voltage output on pad 5, suitable for
potentiometer supply or DAC reference.
1. No output (standard option)
2. 2.2V, for Min. Vs>2.4V
3. 2.7V, for Min. Vs>3.0V
4. 4.2V, for Min. Vs>4.5V
Maximum load current (mA) = Vref /10
For manual frequency adjustment (HCMOS/ACMOS output
only) connect an external 50k
potentiometer between
pad 5 (Reference Voltage) and pad 3 (GND) with wiper
connected to pad 1 (Voltage Control). Please specify
reference voltage as a part of the ordering code
Note: Please contact our sales office if a reference voltage
is required in combination with sine or clipped sinewave
output
Tri-state
Pad 2 open circuit or >0.6Vs output enabled
< 0.2Vs Tri-state
When Tri-stated, the output stage is disabled for all
output options, but the oscillator and compensation
circuit are still active (current consumption <1mA)