型號: 100NH1SG
元件分類: 保險絲
英文描述: Fuse
中文描述: 保險絲
文件頁數: 1/6頁
文件大小: 38K
代理商: 100NH1SG
SB98107
Rev. A
HRC Fuse Links
NH
Class of Operation gL/gG, 500V AC, 2 to 1600 Amps
Sizes C00 to 4
Form No. NH
Page 1 of 6
BIF Doc# 4173
Bussmann
CATALOG SYMBOL: (amp)NH(size)G
HRC FUSE LINKS
CLASS OF OPERATION gL/gG
500V AC
2 TO 1600 AMPS
SIZES C00 TO 4
Standards/
Approvals:
IEC 269/2, DE0636, DIN43620 Part 1.
Description:
A square bodied range of industrial fuse
links for a wide variety of applications.
Packaging:
All fuse links are packed in 3’s.
Ordering Code:
Rating/Type Size Category
e.g. 50NH00G.
Technical Data:
Rated Voltage:
500V AC
Rated Breaking Capacity:
120 kA
Rated Frequency:
50 Hz
Operating Frequency:
45 - 62 Hz
Selectivity:
1 : 1.6 up to 500V AC
1 : 1.25 up to 380V AC
Design - Insulator:
Ceramic
- Metal Parts:
Corrosion-proof (top plate also
galvanic plated)
Contact Blades:
Full contact blades,
silver plated copper.
Protection Type:
IP00 according to DIN40050
Dimensions:
DIN 43620
Tests:
VDE 0636/22
Constancy of
Characteristics:
Resistant to aging.
On/Off Indicator:
Spring indicator, minimum
operating voltage 10V.
Mechanical Stress:
Vibrations 7 up to 50 Hz with