型號: 101AAAES50.000MHZ
英文描述: Crystal Oscillator
中文描述: 晶體振蕩器
文件頁數: 1/2頁
文件大小: 44K
代理商: 101AAAES50.000MHZ
CTS Reeves
FREQUENCY PRODUCTS
CRYST
ALS
CLOCKS
VCXOs
TCXOs
OCXOs
95
400 REIMANN AVE. SANDWICH, IL 60548
Phone: 815-786-8411 Fax: 815-786-3600 E-Mail: www.ctsreeves.com
Features:
European Standard Package
Low Aging Rate
Precision Resonator
Precision Temperature Stability
Surface Mount Construction
Low Cost
The use of an innovative thermal/mechanical
design with precision resonators makes this
ovenized oscillator series ideal for GPS,
communications, and instrumentation
applications. With a variety of options, the
Model 101 is the workhorse of the CTS
Reeves family of OCXOs.
Parameter
Electrical Specifications:
Frequency Range (MHz)
5.0 to 50 MHz
5 Vdc
±5% (OSC)
12 Vdc
±5% (Oven)
7.6 watts Max.
.75 watts
TTL Compatible
Sine
°, dbm Min.
1 to 5 TTL / 50 ohms
10 ns Max.
±1 x 10-7 / 5 Min.
±1 x 10-8 / 30 Min.
Offset
Level (dBc)
10 Hz
-100
100 Hz
-135
1 kHz
-140
10 kHz
-155
Sufficient for 10 yrs Aging (Range is
±3 ppm Typical)
Model 101
Ovenized Oscillator
Supply Voltage
(Vdd)
Operating
Supply Current (@ 0
°C) Warm
Steady State (Typ. @ 25C)
Output
Load
Rise & Fall Time (.4 to 2.4 Volts)
Warm-up (@ 25
°C)
Ref. to Freq. at 1 hr.
Phase Noise (Typical)
(1 Hz BW @ 10 MHz)