型號: 1026R-12G
廠商: API DELEVAN
元件分類: 通用定值電感
英文描述: 1 ELEMENT, 0.068 uH, PHENOLIC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數(shù): 1/1頁
文件大小: 1088K
代理商: 1026R-12G
Actual Size
MIL
DA
SH
TO
LE
RA
NC
E
SERIES
1025R, 1026R
1025
Molded Unshielded RF Coils
SR
F
MIN
IM
UM
(M
Hz
DA
SH
NU
MB
ER
IN
DU
CT
AN
CE
(H
Q
MIN
IM
UM
TE
ST
FR
EQ
UE
NC
Y
(M
Hz
DC
RE
SIS
TA
E
MA
XIM
(O
HM
S)
CU
RR
EN
T
RA
TIN
G
MA
XIM
A)
Military Specications (1025 Series Only)
Physical Parameters
Inches
Millimeters
Length
0.250 ± 0.010
Diameter
Lead Size
AWG #24 TCW
Lead Length
Current Rating at 90°C Ambient
LT4K 35°C Rise
LT10K 15°C Rise
Operating Temperature Range
LT4K –55°C to +125°C
LT10K –55°C to +105°C
Maximum Power Dissipation at 90°C
Phenolic: LT4K 0.21 W
Iron: LT10K 0.09 W
Ferrite: LT10K 0.073 W
Weight Max. (Grams) 0.3
For in-between values see Series 1782 (page 41)
Note (1026 Series only) Self Resonant Frequency (SRF)
values are calculated and for reference only.
Marking DELEVAN; inductance with units and tolerance;
date code (YYWWL). Note: An R before the date code
indicates a RoHS component.
Example: 1025R-16K
Front:
Reverse:
DELEVAN
2.2uH±10%
R 0850B
R
F
In
du
cto
rs
Optional Tolerances:
J = 5% H = 3% G = 2% F = 1%
*Complete part # must include series # PLUS the dash #
For surface nish information,
refer to www.delevannishes.com
I L I TA RY
A
P P
R O V E
D
MS75083– SERIES 1025 PHENOLIC CORE (LT4K)
-94K
-96K
-00K
-02K
-04K
-06K
-08K
-10K
-12K
-14K
-16K
-18K
-20K
MS75084– SERIES 1025 IRON CORE (LT10K)
-22K
-24K
-26K
-28K
-30K
-32K
-34K
-36K
-38K
-40K
-42K
-44K
-46K
-48K
-50K
-52K
-54K
MS75085– SERIES 1025 FERRITE CORE (LT10K)
-56K
-58K
-60K
-62K
-64K
-66K
-68K
-70K
-72K
-74K
-76K
-78K
-80K
-82K
-84K
-86K
-88K
-90K
-92K
SERIES 1026 PHENOLIC CORE (LT4K)
-00M
-02K
-04K
-06K
-08K
-10K
-12K
-14K
±10%
±20%
±10%
0.10
Packaging Tape & reel: 12" reel, 3500 pieces max.; 14" reel,
6000 pieces max.
Made in the U.S.A.
API_newlayouts_single:APIcatalog_newlayouts 8/24/10 11:31 AM Page 38
相關(guān)PDF資料
PDF描述
1026R-10K 1 ELEMENT, 0.056 uH, PHENOLIC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR