型號: 105BCDB20.000MHZ
英文描述: Crystal Oscillator
中文描述: 晶體振蕩器
文件頁數: 1/2頁
文件大小: 92K
代理商: 105BCDB20.000MHZ
CTS Reeves
FREQUENCY PRODUCTS
CRYST
ALS
CLOCKS
VCXOs
TCXOs
OCXOs
95
400 REIMANN AVE. SANDWICH, IL 60548
Phone: 815-786-8411 Fax: 815-786-3600 E-Mail: www.ctsreeves.com
Model 105
Miniature OCXO
Supply Voltage
Maximum
(Vdd)
Operating
Supply Current (@ 25C) Warm-up
Steady State
Output
(50 ohm load)
Load
Harmonics
Warm-up (@ 25C)
Ref. to Freq. at 1 hr.
Phase Noise (1 Hz Bandwidth)
Electrical freq. adjust
(Positive Slope)
Parameter
Features:
Frequency Range: 10 to 20 MHz
Stabilities as low as
±5 X 10-8
Low profile (.53 high)
1.5 inch sq. package
Sinewave Output
CTS Reeves model 105 is a high stability
OCXO housed in a Standard TCXO package.
At only .53 high it is ideal for applications
requiring high stability in small size such as
rack mounted or portable applications. The
105 has Sinewave output for more design
flexibility. Also there are a variety of tempera-
ture and stability options to choose from.
Electrical Specifications:
Frequency Range (MHz)
10.0 to 20 MHz
15 Vdc
12 Vdc
±5%
300 ma, Max.
120 ma, Max.
Sinewave
0 dBm Min.
50
-25 dBc Max.
±1 x 10-7 / 5 Min.
±1 x 10-8 / 30 Min.
Offset
Level (dBc) Standard
Low Noise
10 Hz
-110
100 Hz
-130
1 kHz
-140
10 kHz
-145
Sufficient for 10 yrs Aging (Range is Option Dependent)
0 to 10 Vdc