型號: 1101M1S3WRE1
廠商: C K COMPONENTS INC
元件分類: 開關
英文描述: SLIDE SWITCH, SPDT, LATCHED, 0.4A, 28VDC, PANEL MOUNT
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 1/6頁
文件大小: 515K
代理商: 1101M1S3WRE1
I
S
lid
e
I–11
Dimensions are shown: Inches (mm)
Specifications and dimensions subject to change
www.ck-components.com
1000 Series
Miniature Slide Switches
Features/Benefits
Variety of actuators and terminations
Panel mount tabs available
Epoxy terminal seal—compatible with
bottom-wash cleaning
RoHS compliant
Typical Applications
Test & measurement equipment
Telecommunications
Computer & peripherals
Specifications
CONTACT RATING: B contact material: 0.4 VA max. @
20 V AC or DC max. Q contact material: 6 AMPS @
120 V AC or 28 V DC, 3 AMPS @ 250 V AC.
See page J-15 for additional ratings.
ELECTRICAL LIFE: 100,000 make-and-break cycles at full
load on models with B, K or P contact material; 40,000 cycles
on models with G, Q, L, M, S or R contact material.
CONTACT RESISTANCE: Below 10 m
typ. initial @
2-4 V DC, 100 mA, for both silver and gold plated contacts.
INSULATION RESISTANCE: 109
min.
DIELECTRIC STRENGTH: 1,000 Vrms min. @ sea level.
OPERATING TEMPERATURE: –30C to 65C
SOLDERABILITY: Per MIL-STD-202F method 208D, or
EIA RS-186E method 9 (1 hour steam aging).
Materials
CASE: diallyl phthalate (DAP), (UL 94V-0).