型號: 111CDBHAT10.000MHZ
英文描述: Crystal Oscillator
中文描述: 晶體振蕩器
文件頁數: 1/2頁
文件大小: 46K
代理商: 111CDBHAT10.000MHZ
CTS Reeves
FREQUENCY PRODUCTS
CRYST
ALS
CLOCKS
VCXOs
TCXOs
OCXOs
109
400 REIMANN AVE. SANDWICH, IL 60548
Phone: 815-786-8411 Fax: 815-786-3600 E-Mail: www.ctsreeves.com
Electrical Characteristics:
Model 111
Miniature HF OCXO
NOMINAL FREQUENCY:
10.0 MHz to 120.0 MHz
CALIBRATION TOLERANCE:
Set to nominal via EFC
STABILITY
FREQUENCY vs. AMBIENT:
See chart
FREQUENCY VS. INPUT VOLTAGE:
±5 x 10e-8 for 5% change
FREQUENCY vs. LOAD:
±5 x 10e-8 for 5% change
FREQUENCY vs. TIME:
See chart
WARM-UP:
3 min. to within
±1x10e-7 of 60 min. freq.
POWER INPUT
OSCILLATOR VOLTAGE/OVEN VOLTAGE:
See chart +5V to +15V
INPUT POWER:
TURN-ON - 4.0 max; IDLE @ +25C - 1.5W max
WAVE FORM
OUTPUT TYPE:
See chart Sine or HCMOS
LOAD:
Sine - 50 Ohms; Squarewave - up to 50pF
FREQUENCY DEVIATION
CONTROL VOLTAGE:
0V to +5V; Center Freq @ +2.5V
±0.5V
FREQUENCY ADJUSTABILITY:
Sufficient for 10 yrs.
TUNING SLOPE:
Positive
MECHANICAL
PIN CONNECTIONS:
See outline
FINISH:
Nickel-Silver
ENVIRONMENTAL
OPERATING TEMP:
STORAGE TEMP:
-40
° TO +85°C
Features:
Frequency Range up to 120 MHz