型號(hào): 1200CGG100JF2EB
廠(chǎng)商: GEMS SENSORS CONTROLS
元件分類(lèi): 壓力傳感器
英文描述: GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-100Psi, 0.5%, 1-6V, CYLINDRICAL
文件頁(yè)數(shù): 4/4頁(yè)
文件大小: 507K
代理商: 1200CGG100JF2EB
A 100 mV
F30 – 0-30
Vac = –15 psi
4B0 – Vac-39
Vac = –1 bar
9. Performance Code
A .25% Accuracy (2200/2600)
(.5% 1200/1600)
B .15% (optional on 2200/2600 only)
2200/1200 series
A Mini DIN 9.4 mm w/mate
B Mini DIN 9.4 mm w/o mate
C 10-6 Bendix Twist Lock Plug
G Large DIN 43650A with mate
Pressure Range
Vacuum to 400 bar (6000 psi)
4x Full Scale (FS) – 1200/1600 Series
(1.5x FS for 400 bar,
≥ 5000 psi)
Burst Pressure
>35x FS
≤ 6 bar (100 psi);
>20x FS
≤60 bar (1000 psi);
>5x FS
≤ 400 bar (6000 psi)
Long Term Drift
0.2% FS/year (non-cumulative)
Accuracy
0.25% FS typical (optional 0.15% FS)
(.50% FS for 1200/1600 series)
Thermal Error
1.5% FS typical (optional 1% FS)
(2% FS for 1200/1600 series)
Compensated Temp.
-20 to 80°C (-5 to 180°F)
Operating Temp.
-40 to 125°C (-22 to 260°F)
for electrical codes A, B, C, 1
-20 to 80°C (-5 to 180°F)
for electrical codes 2, D, G, 3
-20 to 50°C (-5 to 125°F)
for electrical codes F, M, P
Amplified units >100C maximum
24 Vdc supply
Zero Tolerance
1% of span
Span Tolerance
1% of span
IP30 for electrical code “3” with flying leads
Vibration
35g peak sinusoidal, 5 to 2000 Hz
Acceleration
100g steady acceleration in any direction
0.032% FS/g for 1 bar (15 psi) range
decreasing logarithmically to 0.0007% FS/g
for 400 bar (6000 psi) range
Supply Voltage (Vs)
1.5 Vdc above span to 35 Vdc @ 6 mA
Supply Voltage Sensitivity
0.01% FS/Volt
Supply Voltage (Vs)
24 Vdc, (7-35 Vdc)
Supply Voltage Sensitivity
0.01% FS/Volt
Max. Loop Resistance
(Vs-7) x 50 ohms
Millivolt Output units (2200/2600 only)
100 mV +/-1 mV
10 Vdc (15 Vdc max.) Regulated