型號(hào): 120AEC32.768MHZ
廠商: CTS CORP
元件分類: OCVCXO, clock
英文描述: OCVCXO, CLOCK, 32.768 MHz, HCMOS OUTPUT
文件頁數(shù): 2/2頁
文件大小: 45K
代理商: 120AEC32.768MHZ
114
CTS Reeves
FREQUENCY PRODUCTS
400 REIMANN AVE. SANDWICH, IL 60548
Phone: 815-786-8411 Fax: 815-786-3600 E-Mail: www.ctsreeves.com
CRYST
ALS
CLOCKS
VCXOs
TCXOs
OCXOs
1st Year Aging
Code
±0.5 ppm
A
±0.3 ppm
B
±0.1 ppm
C
±0.05 ppm
D
Mechanical Specifications:
Case:
Metal, hermetically sealed
Leads:
Kovar, solder coated
Seal:
Solder Seal
Leak Test:
Leak rate less than 5x10-5
Atmosphere-cc/sec of helium
Solderability:
95% solder coverage, using RMA flux 63
SN/37 Pb at +245
°C ±5°C
Temperature:
Operating: See chart
Storage: -55
° to 85°C
Vibration:
5 G's sine, 10 to 500 Hz
Mechanical Shock:
50 G's 5ms pulse (3 shock/plane)
Ordering Information:
Temp Stability
±5 x 10-9
±1 x 10-8
±2 x 10-8
±5 x 10-8
±1 x 10-7
Temp Range Code
AB
C
D
E
0
° to 50° C A
XXX
XX
0
° to 70° C B
XX
-30
° to 70° CC
X
-40
° to +85° CD
X
Note: Not all Options are Available at all Frequencies. Consult Factory for Details.
Model 120
DAC Controlled OCXO
1.00 MAX
.025 MIN
.110 MIN
.800
2.10 SQUARE MAX
.040
±.005
(7) PLACES
INSULATING SPACER
1
PIN
FUNCTION
RF OUTPUT
1
+19 TO +26V OSC
GROUND, CASE
3
CLK - CLOCK
4
SDI - SERIAL DATA IN
5
PIN NUMBERS FOR REFERENCE
.600
AND NOT MARKED ON UNIT.
LD - LOAD STROBE
N/C - CTS USE
7
L
Aging
Stability
Temp. Range
Model Type 120 ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___
Freq. in MHz
Pin Connections
PIN
FUNCTION
RF OUTPUT
2
GROUND. CASE
3
+19 TO +26V OSC