型號: 12D15.700NT
元件分類: 電源模塊
英文描述: 2-OUTPUT 20 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
文件頁數: 6/6頁
文件大小: 146K
代理商: 12D15.700NT
A
20 Watt NT Dual Series DC/DC Converters
6
eco: 010403-2
Typical Performance (Tc=25°C, Vin=Nom VDC, Rated Load).
LOAD (%)
70
EFFICIENCY
(%)
12 VOLT EFFICIENCY Vs. LOAD
LINE = 9VDC
LINE = 12VDC
LINE = 18VDC
9
LINE INPUT(VOLTS)
70
EFFICIENCY(%)
12 VOLT EFFICIENCY Vs. LINE INPUT VOLTAGE
100% FULL LOAD
50% FULL LOAD
02
LINE INPUT (VOLTS)
0.0
INPUT
CURRENT
(AMPS)
12 VOLT INPUT CURRENT Vs. LINE INPUT VOLTAGE
100% LOAD
50% LOAD
18
75
24 VOLT EFFICIENCY Vs. LINE INPUT VOLTAGE
100% FULL LOAD
50% FULL LOAD
0
LOAD (%)
(%)
24 VOLT EFFICIENCY Vs. LOAD
LINE = 18VDC
LINE = 24VDC
LINE = 36VDC
0
0.0
INPUT
CURRENT
(AMPS)
24 VOLT INPUT CURRENT Vs. LINE INPUT VOLTAGE
100% LOAD
50% LOAD
NOTES ON USING THE CURVES
1) The Input currents are for 20 Watts of output power. For ±5 Volt
output models the current is approximately 15% less.
2) The efficiency curves were generated for 12 Volt output models.
To use for other outputs adjust as follows:
±5 Volt outputs.......Subtract approximately 3%
±15 Volt outputs.....Add approximately 1%
60
48 VOLT EFFICIENCY Vs. LOAD
LINE = 36VDC
LINE = 48VDC
LINE = 72VDC
0.00
48 VOLT INPUT CURRENT Vs. LINE INPUT VOLTAGE
100% LOAD
50% LOAD
36
48 VOLT EFFICIENCY Vs. LINE INPUT VOLTAGE
100% FULL LOAD
50% FULL LOAD