型號: 13-002.5-104T
廠商: ARIES ELECTRONICS INC
元件分類: 連接器件
英文描述: INTERCONNECTION DEVICE
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 1/1頁
文件大?。?/td> 176K
代理商: 13-002.5-104T
Series 100 thru 111 DIP Jumpers
Note: Aries specializes in custom design and production. In addition to the
standard products shown on this page, special materials, platings, sizes,
and configurations can be furnished, depending on quantities. Aries
reserves the right to change product specifications without notice.
FEATURES:
Aries offers a wide array of DIP jumper configurations and wiring possibilities for all
your programming needs.
Reliable, electronically tested solder connections.
Protective covers are ultrasonically welded on and
provide strain relief for cables.
10-color cable allows for easy identification and tracing.
Consult factory for jumper lengths under 2.000 [50.80].
SPECIFICATIONS:
Header body and cover is black UL 94V-0 4/6 Nylon.
Header pins are Brass, 1/2 hard.
Standard Pin plating is 10
μ [.25μm] min. Gold per MIL-G-45204 over 50 μ [1.27μm]
min. Nickel per QQ-N-290.
Optional Plating:
“T” = 200
μ” [5.08μm] min. Matte Tin per ASTM B545-97 over 50μ” [1.27μm] min.
Nickel per QQ-N-290.
“TL” = 200
μ” [5.08μm] 90/10 Tin/Lead per MIL-T-10727 Type I over 50μ” [1.27μm]
min. Nickel per QQ-N-290.
Cable insulation is UL Style 2697 Polyvinyl Chloride (PVC).
Laminate is clear PVC, self-extinguishing. **
.050 [1.27] pitch conductors are 28 AWG, 7/36 strand, Tinned Copper per ASTM B 33
(.039 [.99] pitch conductors are 26 AWG, 7/34 strand).
Cable current rating=1 Amp @ 10°C [50°F] above
ambient.
Cable voltage rating=300 Volts.
Cable temperature rating=176°F [80°C].
Cable capacitance=13.0 pf/ft. [42.7pf/meter] nominal
@1 MHz.**
Crosstalk: 10’ sample, 5 ns rise time with 2 lines driven. Near end=4.7%;
Far end=4.3% nominal.**
Propagation delay=1.5 ns/ft. [4.9 ns/meter] nominal.**
Insulation resistance=1010 Ohms (10 ft. [3 meters] min.).
**Note: Applies to .050 [1.27] pitch cable only.
MOUNTING CONSIDERATIONS:
Suggested PCB hole size=.033 ± .002 [.86 ±.05].
XX-XXXX-XXXXXX
ORDERING INFORMATION
SERIES
100
SERIES
101
HEADER DETAIL
“A”=(NO. OF CONDUCTORS X .050 [1.27) + .095 [2.41]
“B”=(NO. OF CONDUCTORS - 1) X .050 [1.27]
Cable length in inches:
Ex: 2” = -002-
2.5” = -002.5-
(min. length=2.”[50.80mm])