型號: 139P26.3838.FAR
英文描述: UNIVERSAL JOINT
中文描述: 萬向節
文件頁數: 4/16頁
文件大?。?/td> 260K
代理商: 139P26.3838.FAR
0.84
Correction Factors
Working
Angle
10°
0.10
type HS, plain bearings – 1500 rpm max
selecting joint size
The correct joint size for a given application can be determined after
establishing the following criteria:
Torque or power to be transmitted
Speed of rotation
Maximum working angle
Fluctuations in load or prime mover output
using the nomogram
The nomogram is expressed Nm and is valid for the continuous
transmission of a constant or near constant load where the product of
speed (rpm)
× working angle exceeds 300. The curves are valid for
working angles up to 5°. Where use is intermittent, the stated values for
transmissible torque can be increased by 20% or conversely, the
calculated values in the following examples could be reduced by 16%.
In marginal cases, this would allow the selection of a smaller joint.
In addition to torque and speed of rotation, the working angle of the
joint has a bearing on its selection. The larger the working angle, the
higher the ‘effective’ load through the joint.
The factors tabled below will make the necessary correction as shown
in the following examples.
If converting from other units:
1 kW
= 1.341 HP
1 lbf ft = 1.356 Nm
Example 1
Transmitted torque
50lbf ft or (68 Nm)
Speed of rotation
500 rpm
Working angle
20°
Correction factor (from table)
0.75
∴ corrected torque = 68
=
91 Nm
0.75
Select the joint with the performance curve at or immediately above the
point of intersection of the horizontal corresponding to 91 Nm and the
vertical corresponding to 500 rpm, i.e. Joint Size 40. Note that the
length of the joint has no bearing on this calculation.
Example 2
Power rating
3.5 HP or (2.6 kW)
400 rpm
Working angle
30°
Correction factor (from table)
0.45
∴ corrected torque = 3.5
=
7.8 HP or (5.8 kW)
0.45
The power rating (HP or kW) must first be resolved to torque x rpm in
order to address the nomogram.
i.e. torque (Nm)
712
× HP or 9550 × kW
rpm
712
× 7.8
400
139 Nm
point of intersection of the horizontal corresponding to 139 Nm and the
vertical corresponding to 400 rpm, i.e. Joint Size 50. Once again, the
Correction
Factor
0.92
15°
20°
25°
30°
35°
40°
Low Speed/Low Working Angle
If the product of speed (rpm)
× working angle is less than 300 the
following method will determine an appropriate joint size.
1. Establish the torque in Nm
2. Determine the maximum working angle of the joint
3. Substitute these values in the corresponding formula:
For intermittent use
500
× torque
(100 – working angle)
For continuous use
600
× torque
(100 – working angle)
4. Select a joint with a static break torque in excess of the figure
obtained.
Example 3
Transmitted torque
50 Nm
Manual (intermittent)
Max. Working angle
25°
∴ torque rating
500
× 50
25000
333 Nm
Type HS joint size 32 (static torque 380 Nm) or type HE joint size 40
(static torque 650 Nm) should be selected.