型號: 1451-100A-N
英文描述: Signal Conditioner
中文描述: 信號調理
文件頁數: 2/2頁
文件大小: 102K
代理商: 1451-100A-N
PC Board Mountable Pressure Sensor
Model 1451
Surface Mount
1-9
June 2001
PERFORMANCE SPECIFICATIONS
Supply Voltage: 3 VDC
Ambient Temperature: 25°C (Unless otherwise specified)
Notes
1.
Best Fit Straight Line.
2.
Over the temperature range 0-50°C with respect to 25°C.
For a zero-to-full scale pressure step change.
10 Hz to 1 kHz.
5.
For sensors above 100 psi applications, the entire sensor is required to
be inside the pressure chamber.
6.
Gel fill is only offered with the wide hole option.
ORDERING INFORMATION
CONNECTIONS
Bottom View (View A-A)
PARAMETERS
MIN
TYP
MAX
UNITS
NOTES
Full Scale Output Span
30
mV
Zero Pressure Output
–25
mV
Pressure Non-linearity
–0.25
% Span
1
Pressure Hysteresis
–0.1
% Span
Input & Output Resistance
3500
Temperature Coefficient - Span
–0.20
%/°C
2
Temperature Coefficient - Zero
+0.05
%/°C
Temperature Coefficient - Resistance
+0.25
Thermal Hysteresis - Zero
–0.2
Supply Voltage
312
Volts DC
Response Time (10% to 90%)
1.0
msec
3
Output Noise
1.0
V p-p
4
Insulation Resistance (50 VDC)
50
M
Long Term Stability
0.5
±% Span/year
Pressure Overload
3X
Rated
Operating Temperature
–40°C to +125°C
Storage Temperature
–50°C to +150°C