型號: 1806Y0500104MXTE07
廠商: SYFER TECHNOLOGY LTD
元件分類: 數據傳輸濾波器
英文描述: 1 FUNCTIONS, 50 V, 2 A, FEED THROUGH CAPACITOR
封裝: EIA STD PACKAGE SIZE 1806, 4 PIN
文件頁數: 1/1頁
文件大小: 93K
代理商: 1806Y0500104MXTE07
E07
The high current 3 terminal chips are an extension to the Syfer 3
terminal EMI chip range, and are capable of carrying currents up to
2A. Suitable for use on DC lines on pcbs, they can prevent the
radiation of interference emanating from high speed signal lines and
IC’s and also prevent the propagation of high frequency noise on
power lines. Improved high frequency filtering performance is
offered as a result of the DC current being fed directly through the
EMI chip.
Typical performance is shown in the graph above. The actual performance
will be influenced by the amount of series inductance added by the
interconnections.
0.1
200nF
22nF
Frequency (MHz)
Insertion
loss
(dB)
0805
Capacitance(max)
3.3nF
22nF
200nF
Tolerance
±20%
Current Rating
1A
2A
Rated Voltage
100V DC
50V DC
Insulation
Resistance
DC Resistance
<0.050 ohms
<0.040 ohms
Solderability
IEC 68-2-20
Specifications
Dimensions mm (inches)
W
T
L2
L
L1
C
A
B
D
C
Recommended Solder Lands
50 ohm system
Surface Mount EMI Filters
High Current 3 Terminal EMI Chips
3 Terminal SM Chips
1206
Chip Size
Reference
J
Termination
J = Nickel
Barrier
Y = FlexiCap
050
Voltage
050 = 50 volts
100 = 100 volts
Capacitance
Expressed in picofarads (pF).
First digit is 0.
Second and third digits are significant
figures of capacitance code.
The fourth digit is number of zeros
following.
Example: 0223=22,000pF.
M
Tolerance
M= ±20%
X
Dielectric
C = C0G
X = X7R
T
Packaging
T = Taped
B = Bulk
R = Large reel
E01
Range
E01
E07
Ordering Information
L
W
1.3 max. (0.05)
L1
L2
1.3 max. (0.05)
Electrical Configuration
C Filters
Capacitance Measurement
At 1000hr point
Temperature Rating
-55°C to 85°C
Voltage Proof
125V DC
Dimensions mm (inches)
Chip Size
A
B
D
Reeled quantities
178mm (7”) reel
330mm (13”) reel