型號: 20IMX35-05D15-9
廠商: POWER-ONE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 3-OUTPUT 35 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: 3 X 2.500 INCH, 10.50 MM HEIGHT, PACKAGE-17
文件頁數: 1/18頁
文件大小: 387K
代理商: 20IMX35-05D15-9
Board Mountable
DC-DC Converters
IMX 35 Series
Edition 3/4.2000
1/18
35 Watt DC-DC Converters
IMX 35 Series
Wide input voltage ranges up to 75 V DC
2...4 outputs up to 60 V DC
1500 V DC I/O electric strength test voltage
Extremely wide input voltage ranges
Electrical isolation, also between outputs
Emissions below EN 55022, level B
Immunity to IEC/EN 61000-4-2,-3,-4,-5 and -6
Programmable input undervoltage lock-out
Shut down input
Output voltages adjustable with flexible load
distribution
Frequency synchronisation
Outputs no-load, overload and short-circuit proof
Operating ambient temperature up to –40...85°C
Thermal protection
3"
× 2,5" case with 10.5 mm profile or 8.9 mm open
frame
Supplementary insulation
Summary
The IMX 35 series of board mountable 35 Watt DC-DC con-
verters has been designed according to the latest industry
requirements and standards. The converters are particu-
larly suitable for use in mobile or stationary applications in
transport, railways, industry, or telecommunication where
variable input voltages or high transient voltages are preva-
lent.
Covering a total input voltage range from 9 up to 75 V with
2 different types. The units are available with double, triple
and quadruple outputs, electrically isolated, from 3.3 V up
to 60 V externally adjustable and with flexible load distribu-
tion. A shut down input allows remote converter on/off. Fea-
tures include consistently high efficiency over the entire in-
put voltage range, high reliability and excellent dynamic re-
sponse to load and line changes.
The converters are designed and built according to the in-
ternational safety standards IEC/EN 60950, UL 1950, CAN/
CSA C22.2 No.950-95. LGA, UL and cUL approvals are in
progress. The IMX 35 types provide supplementary insula-
tion. Connected to a secondary circuit the 40 IMX 35 types
provide SELV outputs even if the voltage at the converter
input exceeds the SELV-limit of 60 V DC.
The circuit comprises of two planar magnetics devices and
all components are automatically assembled and solidly
soldered onto a single PCB without any wire connection.
Magnetic feedback ensures maximum reliability and
repeatability in the control loop over all operating condi-
tions. Careful considerations of possible thermal stresses
ensure the absence of hot spots providing long life in envi-
ronments where temperature cycles are a reality. The ther-
mal design without using any potting material allows opera-
tion at full load up to an ambient temperature of 71
°C in free
air. For extremely high vibration environments the case has
holes for screw mounting. Various options as e.g. extended
temperature range –40...85
°C or an alternative pinout pro-
vide a high level of application specific engineering and de-
sign-in flexibility.
Safety according to IEC/EN 60950, UL 1950
Approvals pending
LGA
Table of Contents
Page
Summary .......................................................................... 1
Type Survey and Key Data .............................................. 2
Type Key .......................................................................... 3
Functional Description ...................................................... 4
Electrical Input Data ......................................................... 6
Electrical Output Data ...................................................... 8
Page
Auxiliary Functions ......................................................... 11
Electromagnetic Compatibility (EMC) ............................ 13
Immunity to Environmental Conditions ........................... 14
Mechanical Data ............................................................ 15
Safety and Installation Instructions ................................ 16
Description of Option ...................................................... 18
3"
63.5
2.5"
10.5
0.41"
72.8
2.87"
47.8
1.88"
8.9
0.35"