型號: 288TD20R163A2
廠商: CTS CORP
元件分類: 編、解碼器及復用、解復用
英文描述: SINGLE, 4 CHANNELS, ROTARY OPTICAL POSITION ENCODER
封裝: ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-6
文件頁數: 4/4頁
文件大小: 1701K
代理商: 288TD20R163A2
4 - 4
05/20/11
CTS Electrocomponents
www.ctscorp.com
Please consult CTS for customized or features not listed.
2011 CTS Corporation. All rights reserved. Information subject to change.
TERMINAL STYLE
T – SOLDER LUG
X – PC
**V – PC FORMED
TO REAR
Not available in
**Not available with
4 bit code
switch construction.
"A" BUSHING LENGTH
mm
inch
A=5.0mm
2=.250"
B=6.35mm
C=7.0mm
8=1.000"
D=9.53mm
ALL
M8X.75P
3/8-32 UNEF-2A
"L" SHAFT LENGTH
mm
inch
A0=10mm
A5=15mm
B0=20mm
B5=25mm
32=1.000"
C0=30mm
C5=35mm
SHAFT TRIM
R – ROUND
F – FLATTED
K – KNURLED & SLOTTED
S
DETENT
1 – NONE
2 – 16 DETENTS
SWITCH
A – NONE
B – MOMENTARY
SWITCH
ENCODER CODE
1 – 2 BIT BINARY
2 – 4 BIT GRAY
3 – 4 BIT HEXADECIMAL
COMBINATION (RESOLUTION)
16 - 16 COM (4 PULSES - 2 bit)
24 - 24 COM (6 PULSES)
32 - 32 COM (8 PULSES)
40 - 40 COM (10 PULSES)
48 - 48 COM (12 PULSES)
Ordering Information
T
B
288
F
40
A
1
ALL
6.0mm Dia.