型號: 3MA-DP-1-PL-B20-VS4PE
元件分類: 開關
英文描述: PUSHBUTTON SWITCH, DPDT, LATCHED, 6A, 28VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT
文件頁數: 4/11頁
文件大?。?/td> 1675K
Carling
Technologies
36
www.carlingtech.com
3M-Series Miniature Pushbutton Switches
3MN-Series Ordering Scheme
2 POLES
SP
single pole
DP
double pole
1 SERIES
3MN Snap-Action Miniature Pushbutton Switch
6 TERMINATION
M1
Solder Lug
M2
PCB
M5-1
Wire Wrap .750 [19.05]
M5-3
Wire Wrap .425 [10.80]
M6
PC Mount, 90° horizontal
M7
PC Mount, 90° vertical
VS2
PC Mount, U bracket, .620 mounting x .460 high
VS3
PC Mount, U bracket, .620 mounting x .630 high
VS4
PC Mount, U bracket, .750 mounting x .460 high
VS5
PC Mount, U bracket, .750 mounting x .630 high
VS6
PC Mount, U bracket, .460 high (for B6 bushing only)
VS7
PC Mount, U bracket, .630 high (for B6 bushing only)
VS8
VS9
7 CONTACT
Material Terminal Plating
Rating
Approvals
G
silver1
gold over silver3
1A@120VAC or 28VDC
UL, CUL
Q
silver1
1A@120VAC or 28VDC
UL, CUL
R
gold2
0.4VA max. @20V max (AC/DC)
NOTE:
Tin-lead option available with PC type terminations only.
Moveable contact & terminals: copper alloy, silver plate
Moveable contact & terminals: copper alloy with gold plate over nickel plate
3Terminals: silver plate with outer layer in gold plating
8 EPOXY SEAL
E
epoxy seal
3 CIRCUIT
( ) - momentary
7
ON
(ON)
6
Termination
3
Circuit
1
Series
7
Contact
3MN
M6 Q
2
Poles
SP
8
Seal
E
5 BUSHING
B6
Unthreaded (for terminations VS6-VS9 only)
B10
Threaded keyway
B11
Threaded with flat
B20
Unthreaded keyway
B21
Unthreaded with flat
NOTE:
If ordering optional CAP with bushings B10, B11, B20 or B21, specify actuator P1.
For CAP with bushing B6, specify actuator P2.
For CAP options, see ordering scheme on page 35.
Actuator
AP2
4 ACTUATOR1
SQUARE ACTUATOR (use with Color Options in Selection 5A & 5B.)
AP1
square with no frame
AP2
square raised above frame
AP3
square flush with frame
PLUNGER ACTUATOR (use with Bushing Options in Selection 5)
P0
2.5mm short plunger(for B6 bushing only)
P1
5.2mm plunger(for bushing B10,B11,B20,B21; 7.5mm for B6)
P2
2.0mm plunger(for bushing B10,B11,B20,B21; 4.2mm for B6)
/
5A
Actuator
Color
3
5B
Frame
Color
2
5A ACTUATOR COLOR & 5B FRAME COLOR1,2