型號: 403I14JFREQ4
廠商: CTS CORP
元件分類: 晶體
英文描述: QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 20 MHz - 50 MHz
封裝: ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-4
文件頁數: 2/3頁
文件大?。?/td> 131K
代理商: 403I14JFREQ4
Document No. 008-0288-0
Page 2 - 3
Model 403
3.2x2.5mm Low Cost
Surface Mount Crystal
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
PARAMETER
VALUE
Operating Mode
Fundamental
Crystal Cut
AT-Cut
Frequency Range
12.0 MHz to 50.0 MHz
± 30 ppm Standard
(± 10 ppm, ± 15 ppm and ± 20 ppm Available)
Frequency Stability Tolerance
± 50 ppm Standard
(Operating Temperature Range, Referenced to 25°C Reading)
(± 10 ppm, ± 15 ppm, ± 20 ppm, ± 30 ppm and ± 40 ppm Available)
-20°C to +70°C Standard
(-40°C to +85°C Available)
Aging
± 3 ppm/year Maximum
Storage Temperature Range
-55°C to +125°C
Equivalent Series Resistance
See ESR Table
Load Capacitance or Resonance Mode
See Ordering Information
5.0 pF Maximum
(3.0 pF Typical)
Drive Level
10 W Typical, 100 W Maximum
Reflow Condition, per JEDEC J-STD-020
+255°C ± 5°C, 10 Seconds Maximum
Shunt Capacitance (C0)
E
lec
tri
cal
Para
meters
Frequency Tolerance @ 25°C
Operating Temperature Range
EQUIVALENT SERIES RESISTANCE TABLE
FREQUENCY RANGE
MODE of OSCILLATION ESR Maximum
12.00 MHz - 13.999 MHz
Fundamental
150 Ohms
14.00 MHz - 15.999 MHz
100 Ohms
16.00 MHz - 19.999 MHz
80 Ohms
20.00 MHz - 50.00 MHz
60 Ohms