型號: 403I25EFREQ4
廠商: CTS CORP
元件分類: 晶體
英文描述: QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 20 MHz - 50 MHz
封裝: ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-4
文件頁數: 1/3頁
文件大小: 131K
代理商: 403I25EFREQ4
Document No. 008-0288-0
Page 1 - 3
Rev. F
CTS Electronic Components, Inc. 171 Covington Drive Bloomingdale, IL 60108
www.ctscorp.com
Model 403
Surface Mount Quartz Crystal
FEATURES
Standard 3.2x2.5mm Surface Mount Footprint
Stable Frequency Over Temperature and
Drive Level
Frequency Range 12 – 50 MHz
Frequency Tolerance, ±30 ppm Standard
(±10 ppm, ±15 ppm and ±20 ppm available)
Frequency Stability, ±50 ppm Standard
(±10,±15,±20,±30 and ±40 ppm available)
Operating Temperature to –40°C to +85°C
Tape & Reel Packaging, EIA-481-2 Compliant
RoHS/Green Compliant (6/6)
ORDERING INFORMATION
Example Part Numbers:
403C35A14M31818
403I35A32M00000
C = -20°C to +70°C (standard)
I = -40°C to +85°C
FREQUENCY TOLERANCE @ 25°C
1 = ± 10 ppm
X = ± 15 ppm
2 = ± 20 ppm
3 = ± 30 ppm (standard)
1 = ± 10 ppm **
X = ± 15 ppm
2 = ± 20 ppm
OPERATING TEMPERATURE RANGE
403
M
M - indicates MHz and decimal point.
Frequency is recorded with minimum 5
significant digits to the right of the "M".
FREQUENCY IN MHz
A = 10 pF
B = 13 pF
C = 16 pF
D = 18 pF
E = 20 pF
F = 24 pF
G = 30 pF
H = 32 pF
J = 9 pF
K = 8 pF
L = 12 pF
S = Series
LOAD CAPACITANCE
Use form C052 to detail non-standard parameters.
Not all performance combinations and frequencies may be available.
Contact your local CTS Representative or CTS Customer Service for availability.
STABILITY TOLERANCE
Over Operating Temperature Range
(Referenced to 25°C Reading)
3 = ± 30 ppm
4 = ± 40 ppm
5 = ± 50 ppm (standard)