型號: 407T15L156M2500
廠商: CTS CORP
元件分類: 晶體
英文描述: QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 156.25 MHz
封裝: GREEN COMPLIANT, CERAMIC, METAL-4
文件頁數(shù): 2/3頁
文件大小: 213K
代理商: 407T15L156M2500
Document No. 008-0261-0
Page 2 - 3
Rev. G
CTS Electronic Components, Inc. 171 Covington Drive Bloomingdale, IL 60108
Model 407
7.0x5.0mm Low Cost
Surface Mount Crystal
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
PARAMETER
VALUE
Operating Mode (Note 1)
Fundamental or 3RD Overtone
Crystal Cut
AT-Cut
Frequency Range
6.0 MHz to 156.25 MHz
± 30 ppm Standard
(± 10 ppm, ±15 ppm and ± 20 ppm Available)
Frequency Stability Tolerance
± 50 ppm Standard
(Operating Temperature Range, Referenced to 25°C Reading)
(± 10 ppm, ±15 ppm, ± 20 ppm, ± 30 ppm and ± 40 ppm Available)
-20°C to +70°C Standard
(-40°C to +85°C Available)
Storage Temperature Range
-55°C to +125°C
Equivalent Series Resistance
See ESR Table
Load Capacitance or Resonance Mode
See Ordering Information
Shunt Capacitance (C0)
7.0 pF Maximum
Drive Level
25 W Typical, 100 W Maximum
Aging @ 25°C
± 3 ppm/year maximum
Reflow Condition, per JEDEC J-STD-020
+255°C ± 5°C, 10 Seconds Maximum
El
ec
tr
ic
al
P
ar
am
ete
rs
Frequency Tolerance @ 25°C
Operating Temperature Range
EQUIVALENT SERIES RESISTANCE TABLE
FREQUENCY RANGE
MODE of OSCILLATION ESR Maximum
6.000 MHz - 7.999 MHz
Fundamental
80 Ohms
8.000 MHz - 15.999 MHz
Fundamental
60 Ohms
16.000 MHz - 50.000 MHz
40 Ohms
30.001 MHz - 60.000 MHz
3RD Overtone
100 Ohms
60.001 MHz - 156.25.000 MHz
3RD Overtone
80 Ohms