型號: 408B-A-0301-B-002500
廠商: SCHURTER INC
元件分類: 電源輸入模塊
英文描述: 10A, 250VAC, MALE, MAINS POWER CONNECTOR, PLUG
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 1/2頁
文件大小: 281K
Cord Sets
408B
Connectors
Interconnection Cord with Plug "G-Horizontal", Angled
70° C
Description
Interconnection Cord, Protection class II, Pin temperature 70 °C, Cable
Approvals
- VDE License Number: 103264
- UL License Number: E45116
- CSA License Number: 32338
References
Weblinks
Technical Data
Ratings IEC
10 A / 250 VAC; 50 Hz
Ratings UL/CSA
10 A / 250 VAC; 60 Hz
Dielectric Strength
> 4 kVDC between L-N
> 2 kVAC between L/N-PE
(1 min/50 Hz)
Allowable Operation Temp.
-25 °C to 70 °C
Degree of Protection
from front side IP 20 acc. to IEC 60529
Protection Class
Suitable for appliances with protection
class 2 acc. to IEC 61140
Terminal
moulded
Material: Housing
PVC, black or grey
Dimensions
46.7 mm