型號(hào): 425F12HFREQ1
廠商: CTS CORP
元件分類: 晶體
英文描述: QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 16 MHz - 19.999 MHz
封裝: GREEN COMPLIANT, CERAMIC, METAL, 4 PIN
文件頁數(shù): 1/3頁
文件大?。?/td> 227K
代理商: 425F12HFREQ1
Document No. 008-0332-0
Page 1 - 3
Rev. B
CTS Electronic Components, Inc. 171 Covington Drive Bloomingdale, IL 60108
www.ctscorp.com
Model 425
Surface Mount Quartz Crystal
ORDERING INFORMATION
425
MODE OF OSCILLATION
FREQUENCY IN MHz
F = Fundamental
M - indicates MHz and decimal point.
Frequency is recorded with minimum 4
significant digits to the right of the "M".
M
FREQUENCY TOLERANCE @ 25°C
1 = ± 10 ppm
X = ± 15 ppm
2 = ± 20 ppm
3 = ± 30 ppm (standard)
LOAD CAPACITANCE
A = 10 pF
B = 13 pF
C = 16 pF
D = 18 pF
E = 20 pF
F = 24 pF
G = 30 pF
H = 32 pF
J = 9 pF
K = 8 pF
L = 12 pF
S = Series
STABILITY TOLERANCE/TEMPERATURE RANGE
Over Operating Temperature Range
(Referenced to 25°C Reading)
Example Part Numbers:
425F35E014M3181
425FX9A050M0000
1 = ± 10 ppm, -20°C to +70°C
X = ± 15 ppm, -20°C to +70°C
2 = ± 20 ppm, -20°C to +70°C
3 = ± 30 ppm, -20°C to +70°C
4 = ± 40 ppm, -20°C to +70°C
5 = ± 50 ppm, -20°C to +70°C (standard)
6 = ± 20 ppm, -40°C to +85°C
7 = ± 30 ppm, -40°C to +85°C
8 = ± 40 ppm, -40°C to +85°C
9 = ± 50 ppm, -40°C to +85°C
Not all performance combinations and frequencies may be available.
Contact your local CTS Representative or CTS Customer Service for availability.
Custom performance characteristics are available upon request.
Use form C052 to detail non-standard parameters.
FEATURES
Standard 2.5x2.0mm Surface Mount Footprint
Stable Frequency Over Temperature and
Drive Level
Fundamental Crystal Design
Frequency Range 16 – 54 MHz
Frequency Tolerance, ±30 ppm Standard
(±10 ppm, ±15 ppm and ±20 ppm available)
Frequency Stability, ±50 ppm Standard
(±10,±15,±20,±30 and ±40 ppm available)
Operating Temperature to –40°C to +85°C