型號: 425F12L054M0000
廠商: CTS CORP
元件分類: 晶體
英文描述: QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 54 MHz
封裝: GREEN COMPLIANT, CERAMIC, METAL, 4 PIN
文件頁數: 2/3頁
文件大?。?/td> 227K
代理商: 425F12L054M0000
Document No. 008-0332-0
Page 2 - 3
Model 425
2.5x2.0mm Low Cost
Surface Mount Crystal
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
PARAMETER
VALUE
Operating Mode
Fundamental
Crystal Cut
AT-Cut
Frequency Range
16.0 MHz to 54.0 MHz
± 30 ppm Standard
(± 10 ppm, ±15 ppm and ± 20 ppm Available)
Frequency Stability Tolerance
± 50 ppm Standard
(Operating Temperature Range, Referenced to 25°C Reading)
(± 10 ppm, ±15 ppm, ± 20 ppm, ± 30 ppm and ± 40 ppm Available)
-20°C to +70°C Standard
(-40°C to +85°C Available)
Storage Temperature Range
-40°C to +85°C
Equivalent Series Resistance
See ESR Table
Load Capacitance or Resonance Mode
See Ordering Information
Shunt Capacitance (C0)
5.0 pF Maximum
Drive Level
10 W Typical, 100 W Maximum
Aging @ 25°C
± 3 ppm/year maximum
Reflow Condition, per JEDEC J-STD-020
+255°C ± 5°C, 10 Seconds Maximum
El
ec
tr
ic
al
P
ara
met
ers
Frequency Tolerance @ 25°C
Operating Temperature Range
EQUIVALENT SERIES RESISTANCE TABLE
FREQUENCY RANGE
MODE of OSCILLATION ESR Maximum
16.00 MHz - 19.999 MHz
Fundamental
100 Ohms
20.00 MHz - 29.999 MHz
80 Ohms
30.00 MHz - 39.999 MHz
80 Ohms
40.00 MHz - 54.000 MHz
60 Ohms