型號: 425FX9A054M0000
廠商: CTS CORP
元件分類: 晶體
英文描述: QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 54 MHz
封裝: GREEN COMPLIANT, CERAMIC, METAL, 4 PIN
文件頁數: 3/3頁
文件大小: 227K
代理商: 425FX9A054M0000
Document No. 008-0332-0
Page 3 - 3
Rev. B
CTS Electronic Components, Inc. 171 Covington Drive Bloomingdale, IL 60108
Model 425
2.5x2.0mm Low Cost
Surface Mount Crystal
TAPE AND REEL INFORMATION
DIRECTION OF FEED
2.25
DIMENSIONS IN MILLIMETERS
4.00
120°
13
Device quantity is 3,000 pieces mimimum per 178mm reel.
ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS
Temperature Cycle:
400 cycles from –55°C to +125°C, 10 minute dwell at each temperature, 1 minute transfer time
between temperatures.
Mechanical Shock:
1,500g’s, 0.5mS duration, sinewave, 3 shocks each direction along 3 mutually perpendicular
planes (18 total shocks).
Sinusoidal Vibration:
0.06 inches double amplitude, 10 to 55 Hz and 20g’s, 55 to 2,000 Hz, 3 cycles each in 3 mutually
perpendicular planes (9 times total).
Gross Leak:
No leak shall appear while immersed in an FC40 or equivalent liquid at +125°C for 20 seconds.
Fine Leak:
Mass spectrometer leak rates less than 2x10-8 ATM cc/sec air equivalent.
Resistance to Solder Heat:
Product must survive 3 reflows of +260°C peak, 10 seconds maximum.
High Temperature Operating Bias:
2,000 hours at +125°C, disregarding frequency shift.
Frequency Aging:
1,000 hours at +85°C, maximum ±5 ppm shift.
Insulation Resistance:
500M Ohms @ 100VDC ±15VDC.