型號: 501-1037ESR
廠商: THOMAS BETTS CORP
元件分類: 電路板相疊連接器
英文描述: 10 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER
文件頁數: 1/1頁
文件大小: 33K
代理商: 501-1037ESR
LOW PROFILE HEADERS
WITH VERTICAL
RETAINER/EJECTOR
LATCHES, STRAIGHT PINS
.100" x .100" CENTERS
IDC Systems
Headers
28
Thomas & Betts Electronics/OEM Division Tel: 901-252-5000 Fax: 901-252-1312
Dimensions shown are for reference only. Dimensions are in millimeters (inches).
LR92984
E60980
PHYSICAL PROPERTIES
INSULATION MATERIAL: Glass filled thermoplastic
rated UL 94V-0
COLOR: Blue
CONTACT MATERIAL: Phosphor bronze with 30
inches min. gold over 50 inches min. nickel plating
ELECTRICAL PROPERTIES
CURRENT RATING: 1 Amp
INSULATION RESISTANCE: >1 x 109 Ohms @ 500 VDC
DIELECTRIC STRENGTH: >1000 VRMS @ sea level
ENVIRONMENTAL PROPERTIES
TEMPERATURE RATING: -55C TO 125°C