型號: 575T50ID10M0000
廠商: CTS CORP
元件分類: TCVCXO, sine
英文描述: TCVCXO, CLIPPED SINE OUTPUT, 10 MHz
封裝: GREEN, HERMETIC SEALED, CERAMIC PACKAGE-4
文件頁數: 1/4頁
文件大小: 246K
代理商: 575T50ID10M0000
Document No. 008-0307-0
Page 1 - 4
Rev. E
www.ctscorp.com
Model 575
Temperature Compensated Crystal Oscillator
FEATURES
Clipped Sine Wave Output
Optional Voltage Control for Frequency Tuning [VCTCXO]
7.0mmx5.0mm Surface Mount Package
Frequency Range 10 – 40 MHz [Standard Frequencies List Shown Below]
Fundamental Crystal Design
Frequency Stability, several options to choose from, ±0.5ppm ~ ±5.0ppm
Operating Voltage, +2.8Vdc ~ +5.0Vdc
Operating Temperature to -40°C to +85°C
Tape & Reel Packaging Available
RoHS/Green Compliant (6/6)
APPLICATIONS
The Model 575 Temperature Compensated Crystal Oscillator (TCXO) is a quartz
based, clipped sine wave output, analog temperature compensated oscillator with
ORDERING INFORMATION
Not all performance combinations and frequencies may be available.
1] Only available with temperature range codes "H" and "C".
[Ex. XXMXXXX (10M0000), XXMXXXX (16M3840)]
OPERATING TEMPERATURE RANGE
M - indicates MHz and decimal point. 2
[See table below for standard frequencies available.]
FREQUENCY IN MHz
FREQUENCY TUNING (AFC)
A = ± 5 ppm (std)
B = ± 8 ppm
C = ± 10 ppm
D = ± 12 ppm
T = TCXO (no AFC)
{VCON: 1.5Vdc ± 1.0Vdc}
M
Contact your local CTS Representative or CTS Customer Service for availability.
T = +2.8Vdc
R = +3.0Vdc
L = +3.3Vdc
S = +5.0Vdc
SUPPLY VOLTAGE
575
FREQUENCY STABILITY *
05 = ± 0.5 ppm 1
10 = ± 1.0 ppm
15 = ± 1.5 ppm
20 = ± 2.0 ppm
25 = ± 2.5 ppm (std)
30 = ± 3.0 ppm
40 = ± 4.0 ppm
50 = ± 5.0 ppm
H = -10°C to +60°C
C = -20°C to +70°C
D = -30°C to +85°C (std)
I = -40°C to +85°C
* Frequency vs. Temperature Only
10.000 MHz
12.800 MHz
15.360 MHz
18.432 MHz
20.000 MHz
24.576 MHz
32.000 MHz
10.240 MHz
13.000 MHz
16.000 MHz
19.200 MHz
20.480 MHz
25.000 MHz
32.768 MHz
12.000 MHz
14.000 MHz
16.800 MHz
19.440 MHz
21.000 MHz
26.000 MHz
38.880 MHz
12.288 MHz
14.400 MHz
18.000 MHz
19.998 MHz
24.000 MHz
27.000 MHz
40.000 MHz