型號: 576L10IT26M0000
廠商: CTS CORP
元件分類: TCXO, clock
英文描述: TCXO, CLOCK, 26 MHz, CMOS OUTPUT
封裝: GREEN, HERMETIC SEALED, CERAMIC PACKAGE-4
文件頁數: 2/4頁
文件大小: 234K
代理商: 576L10IT26M0000
Document No. 008-0340-0
Page 2 - 4
Rev. A
Model 576
TCXO/VC-TCXO – CMOS OUTPUT
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
PARAMETER
SYMBOL
CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
Maximum Supply Voltage
VCC
--0.6
V
Maximum Control Voltage
VC
--0.5
VCC
V
Storage Temperature
TSTG
-55
°C
Frequency Range
fO
Std frequencies listed in Ordering Information
MHz
Frequency Stability
Δf/fO
Frequency vs. Temperature Only
± ppm
Frequency Stability
vs. Initial Calibration
@25°C
1.0
vs. Supply Voltage±5% change-
0.3
vs. Load
±10% change-
0.2
vs. Reflow Shift
After 2 reflows
2.0
1st year
1.0
10 year (Except stability code 05)
8.0
Operating Temperature
Order Code 'H'
Order Code 'C'
-20
Order Code 'D'
-30
Order Code 'I'
-40
Supply Voltage
Order Code 'T'
2.66
Order Code 'R'
2.85
Order Code 'L'
3.14
Supply Current
ICC
6.0
mA
Control Voltage
VC
0.5
Frequency Tuning [VCTCXO Only]
VC = 1.5V ±1.0V
± ppm
VC Input Impedance
ZC
100
kOhm
Output Waveform
DC coupled CMOS
Output Voltage Levels
Logic '1' Level
VOH
CMOS Load
0.9*VCC
Logic '0' Level
VOL
CMOS Load
0.1*VCC
Output Load
RL // CL
15
pF
Rise and Fall Time
TR, TF
@ 20% - 80% Levels
3.0
ns
Output Duty Cycle
SYM
@ 50% Level
45
%
Start Up Time
TS
2
ms
Phase Noise 1
dBc/Hz
Notes:
1.
Phase Noise performance may vary based on output frequency. See example plot at 10 MHz below.
±5%
EL
EC
TR
IC
A
LP
A
R
M
E
TE
R
S
vs. Aging
TA
-°C
Frequency
Offset
Phase Noise
(dBc/Hz)
10 Hz
-95
100 Hz
-120
1k Hz
-140
10k Hz
-148
SINGLE SIDE BAND PHASE NOISE
(typical maximums @ 10 MHz)