型號: 6.6URD30TTF0250
廠商: MERSEN
元件分類: 保險絲
英文描述: VERY FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 250A, 660VAC, 200000A (IR), INLINE/HOLDER
文件頁數(shù): 1/13頁
文件大小: 1081K
代理商: 6.6URD30TTF0250
Part Number Designation:
6,6 URD:
European/IEC
Mounting Style/Approval
Tested @ 1.1 Vn
AO7O URD: North American
Mounting Style/Approval
Tested @ Vn
*Vn = rated voltage
Ferraz Shawmut 690/700V PSC fuse-links provide maximum
flexibility in equipment design and ultimate protection for today’s
power conversion equipment. These square body fuse-links are
available in four different body sizes, each size having seven
worldwide acceptable mounting styles. The different mounting
styles and body sizes along with a broad range of ampere ratings
allow greatest flexibility in equipment design.
The Ferraz Shawmut PSC fuses have been engineered to provide
state-of-the-art protection for SCR’s, diodes, thyristors, GTO’s
and IGBT devices. They have pure silver, die-cut elements
embedded in solidified sand, which helps control arcing
characteristics for low I
2t and high interrupting rating. All contact
surfaces are silver plated and all hardware is non-magnetic.
All fuse links are equipped with a low voltage trip-indicator. This
trip-indicator can operate a field mountable microswitch which is
easily mounted directly onto the fuse even while in service.
Features / Benefits
Choice of mounting styles gives wide choice for
equipment design
Broad range of ampere ratings in a given body
size for design flexibility
IEC 269-4 compliance for worldwide
semiconductor applications
* For Microswitch information see page J10
HIGHLIGHTS:
Extremely Fast Acting
Current Limiting
Very Low I2t
Worldwide Acceptability
Superior Cycling Ability
APPLICATIONS:
Protection of rectifiers,
inverters, DC drives,
UPS Systems,reduced
voltage motor starters,
and other equipment
in globally accepted
applications
PSC
690/700 Volt
SEMICONDUCTOR PROTECTION FUSES
AC: 40-2500A
500-700 VAC
200 kA IR
DC: Consult Factory
Ratings
UL Recognized
Component
Sizes 30,31,32,33
tested to IEC 269.4
Approvals
A 070 URD 31
I 350
A.C.
Rated Volts
(070=700V)
Class
30
Size
31
Mounting Types
Straight-blade, short
KI
Straight-blade, long
LI
Flat-type, one hole (American)
TTI
Indicator
Amp Rating
North American Reference Numbering System
6,6 URD 31
I 350
Rated Volts
(6,6=660V)