型號: 7P028FLV2700I25
元件分類: 開關
英文描述: TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
文件頁數(shù): 2/7頁
文件大?。?/td> 525K
代理商: 7P028FLV2700I25
APEM
www.apem.com
A-79
12000X778 series
High performance toggle switches - threaded bushing 11,9 (15/32)
Specifications
A
MATERIALS
Case : diallylphthalate (DAP)
with plastic external shell
(epoxy sealed)
Actuator : brass, black chrome
plated
Bushing : brass, black chrome
plated
Contacts : solid rivet -
gold plated silver/nickel alloy
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
Max. current/voltage rating with resistive load : 2A 250VAC - 4A 125VAC - 4A 28VDC
Minimum load : 10mA 50mV, 10A 5VDC
When used above 300mA 28VDC, the gold plating is removed on contact areas and is considered only as a protection
against oxidation during storage.
Initial contact resistance : 10 m max.
Insulation resistance : 1.000 M min. at 500VDC
Dielectric strength :
1.000 Vrms 50 Hz min. between terminals
2.000 Vrms 50 Hz min. between poles
2.000 Vrms 50 Hz min. between terminals and frame
Contact bounce : 2 ms max.
Electrical life :
- At 2A 250VAC - 4A 28VDC :
20.000 cycles (10.000 for functions 5, 4-1R, 4-2R)
- At low level (50mV 10mA) :
150.000 cycles (switches with 2 maintained positions)
100.000 cycles (switches with 3 maintained positions)
50.000 cycles (momentary functions 7, 8, 4-1R, 4-2R, 5)
GENERAL SPECIFICATIONS
Torque : 1,50 Nm (1.10 Ft.lb) max. applied to nut
Panel thickness : 8 mm (.314) max. - 3 mm (.118) min.
Shock test : 50g - 11ms (IEC 68-2-27)
Vibrations : 10-500 Hz - 10g (IEC68-2-6)
Operating temperature : -40°C to +85°C
Humidity test : 56 days, 93 % R.H., 40°C (IEC 68-2-3)
Salt spray test : 96 hours (IEC 68-2-11)
APPROVALS
Many models within this range have full CECC approval and are marked
CECC. Please consult factory for list of approved models.
SEALING
Front panel sealing by two O-rings
Flatted bush for precise orientation
Panel seal withstands 1 bar pressure and
remains sealed even when the switch is operated.
Epoxy sealed terminals
Splash-proof case
Flat
O-rings
Amps
4 A
2 A
10A
5 VDC
28 VDC
125 VAC
250 VAC
Volts
50 mV
10mA
48 VDC
1 A