型號: 7P028FLV2702I15
元件分類: 開關
英文描述: TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
文件頁數: 3/7頁
文件大小: 525K
代理商: 7P028FLV2702I15
A-80
Overview
A
12
SERIES
Terminals and bushings
1
Solder lug terminals,
threaded bushing
11,9 (15/32)
2
Straight PC terminals,
threaded bushing
11,9 (15/32)
Number of poles
4
Double pole
5
Three pole
6
Four pole
Electrical functions
6
ON
ON
9
OFF
7
MOM OFF
MOM
8
OFF
MOM
4
ON MOM
MOM ON MOM
5
Function 4
. For 2 and 4 poles only.
. Must not have blank in
"momentary" box.
Momentary
1R
ON ON MOM
2R
MOM ON MOM
. For function 4 only.
. Leave blank for other
functions.
ABOUT THIS SERIES
On the following pages, you will find successively :
- model structure of switches
- options in the same order as in above chart
Dimensions
: first dimensions are in mm while inches are shown as bracketted numbers.
Fluorescent tip
Blank
None
0.38
White fluorescent
tip to lever
X778
High performance
fully sealed
matt black switches.
Levers
Blank
Standard lever
-12
Short lever
Locking levers
1V
1 locked position
2V
2 locked positions
3V
3 locked positions
Approval
CECC
Availability :
Consult factory for
details of approved
models.
Sealing boots
can be used to further protect the switches against dust and water. They are presented in section H.
Mounting accessories
: standard hardware supplied with all models : 1 hex nut 14 mm (.551) across flats, part number U41.
This nut is presented after model structure of switches.
Security caps
are available to prevent inadvertent lever operation. They are presented in section I.
Packaging unit
: 2 pole models : 25 pieces
3 and 4 pole models : 20 pieces