型號: 807-169-10PNNF-48
廠商: GLENAIR INC
元件分類: 連接器件
英文描述: INTERCONNECTION DEVICE
文件頁數(shù): 1/3頁
文件大?。?/td> 160K
代理商: 807-169-10PNNF-48
GLENAIR, INC. 1211 AIR WAY GLENDALE, CA 91201-2497 818-247-6000 FAX 818-500-9912
2004 Glenair, Inc.
Printed in U.S.A.
CAGE Code 06324
Series
804
QDC
www.glenair.com
E-Mail: sales@glenair.com
F-20
Series 804 “Mighty Mouse”
ASAP Cordsets
Introduction and Specications
Primaries (Conductors)
#24 AWG Teon-Insulated Tinned Copper, 19 Strand, Per MIL-W-22759/11-24
Wire Color Code
3 - 10 Pin Cables: Color-Coded in Accordance With MIL-STD-681 System 1, Wire Number 1 Black
19 - 85 Pin Cables: White
Cable Shield
Tinned Copper Braid, 90% Minimum Coverage
Jacket
Thermoplastic Polyurethane, Black, UL 94 V-0 Rated
Shield Termination
BAND-IT Termination Tystem With Stainless Steel Band
Operating Temperature
-30° C. to +105° C.
Overmolding Compound
Polyamide
Solvent Resistance
Resistance at 20° C.
(8 Milliohms Mated Contacts) + (15 Milliohms Per Foot Of Wire)
EMI Shielding Eectiveness
40 dB Attenuation, 100 MHz to 1000 MHz
Contact Current Rating
5 Amps Maximum
Dielectric Withstanding Voltage
500 VAC Sea Level