型號: 900EBD26
元件分類: 功率/信號繼電器
英文描述: POWER/SIGNAL RELAY, DPDT, LATCHED, 0.029A (COIL), 26VDC (COIL), 754mW (COIL), 2A (CONTACT), 28VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
文件頁數: 1/9頁
文件大小: 1102K
代理商: 900EBD26
ENGINEERING DATA SHEET
GP2/GP2A
RELAY - LATCH
2 PDT, 2 AMP
APPLICATION NOTES:
Polarized, latching hermetically sealed relay
Contact arrangement
2 PDT
Coil supply
Direct current
Qualified to
SCC3602/003
PRINCIPLE TECHNICAL CHARACTERISTICS
Contacts rated at
2 Amps / 28 Vdc
Weight
11 grams max
Dimensions of case
20.4mm x 10.4mm x 10.2mm
Hermetically sealed, corrosion protected metal can.
CONTACT ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Minimum
operating cycles
Contact rating per
pole and load type
Load Current in Amps
@28Vdc
@115Vac/60-400Hz
100,000 cycles
1,000,000 cycles
resistive load
inductive load (L/R=5ms)
low level (30A/30mV)