型號(hào): A8450KLBTR-T
廠商: Allegro Microsystems Inc
文件頁數(shù): 2/17頁
文件大?。?/td> 546K
描述: IC REG QD BUCK/LINEAR 24-SOIC
標(biāo)準(zhǔn)包裝: 3,000
拓?fù)洌?/td> 降壓(降壓)(1),線性(LDO)(4)
功能: 車載
輸出數(shù): 4
電壓/電流 - 輸出 1: 5.7V,1.2A
電壓/電流 - 輸出 2: 5V,200mA
電壓/電流 - 輸出 3: 5V,200mA
帶 LED 驅(qū)動(dòng)器:
帶監(jiān)控器:
帶序列發(fā)生器:
電源電壓: 6 V ~ 45 V
工作溫度: -40°C ~ 135°C
安裝類型: 表面貼裝
封裝/外殼: 24-SOIC(0.295",7.50mm 寬)
供應(yīng)商設(shè)備封裝: 24-SOIC W
包裝: 帶卷 (TR)
Automotive Multioutput Voltage Regulator
A8450
2
Allegro MicroSystems, LLC
115 Northeast Cutoff
Worcester, Massachusetts 01615-0036 U.S.A.
1.508.853.5000; www.allegromicro.com
Selection Guide
Absolute Maximum Ratings
Part Number
Pb-free
Packing
Terminals
Package
A8450KLBTR-T
Yes
1000 pieces per 13-in. reel
24
SOIC-W surface mount, internally
fused power ground pins (6-7, 18-19)
Parameter
Symbol
Conditions
Rating
Units
Load Supply Voltage
V
BB
VBB pin
 40
V
Analog Output
5A
V5A pin
1 to 45
Logic Input Signal
ENBAT
ENBAT pin input
0.3 to 45
ENB
ENB pin input
0.3 to 6.5
LX Voltage
LX
LX pin
2 to V
BB
Operating Temperature Range
T
A
K range
40 to 135
Junction Temperature
T
J
(max
150
Storage Temperature Range
stg
55 to 150
Description (continued)
microcontroller or DSP resets. A separate fault pin signals TSD
(thermal shutdown), 5 V analog short-to-supply, and 5 V analog or
digital undervoltage.
The A8450 is supplied in a 24-pin SOIC-W package (part number
suffix LB) with internally-fused power ground pins for enhanced
thermal performance. This provides an R
窲A
 of 35癈/W on a 4-layer
board (see chart on p. 5). The lead (Pb) free version has 100% matte
tin leadframe plating.
? 3.3 V linear regulator, with foldback current limit
? Adjustable 1.2 V to 3.3 V linear regulator, adjustable foldback
current limit
? Ignition switch enable; Sleep mode
? 100% duty cycle operation for low input voltages