型號: AD9760ARU50
廠商: ANALOG DEVICES INC
元件分類: DAC
英文描述: 10-Bit, 125 MSPS TxDAC D/A Converter
中文描述: PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 0.035 us SETTLING TIME, 10-BIT DAC, PDSO28
封裝: 0.170 INCH, TSSOP-28
文件頁數: 12/23頁
文件大小: 412K
代理商: AD9760ARU50
AD9760
12
REV. B
The differential voltage, V
DIFF
, appearing across I
OUTA
and
I
OUTB
is:
V
DIFF
= (
I
OUTA
OUTB
×
R
LOAD
Substituting the values of I
and I
REF
; V
can be
expressed as:
= {(2
DAC CODE
– 1023)/1024}
×
(32
R
LOAD
/
SET
REFIO
These last two equations highlight some of the advantages of
operating the AD9760 differentially. First, the differential op-
eration will help cancel common-mode error sources associated
with I
and I
such as noise, distortion and dc offsets.
Second, the differential code dependent current and subsequent
voltage, V
, is twice the value of the single-ended voltage
output (i.e., V
or V
), thus providing twice the signal
power to the load.
Note, the gain drift temperature performance for a single-ended
and V
) or differential output (V
) of the AD9760
can be enhanced by selecting temperature tracking resistors for
and R
SET
due to their ratiometric relationship as shown
in Equation 8.
(7)
REFERENCE OPERATION
The AD9760 contains an internal 1.20 V bandgap reference
that can be easily disabled and overridden by an external refer-
ence. REFIO serves as either an
input
or
output
depending on
whether the internal or an external reference is selected. If
REFLO is tied to ACOM, as shown in Figure 40, the internal
reference is activated and REFIO provides a 1.20 V output. In
this case, the internal reference
must
be compensated externally
with a ceramic chip capacitor of 0.1
μ
F or greater from REFIO
to REFLO. Also, REFIO should be buffered with an external
amplifier having an input bias current less than 100 nA if any
additional loading is required.
50pF
COMP1
+1.2V REF
AVDD
REFLO
CURRENT
SOURCE
ARRAY
0.1 F
+5V
REFIO
FS ADJ
2k
0.1 F
AD9760
ADDITIONAL
OPTIONAL
EXTERNAL
REF BUFFER
Figure 40. Internal Reference Configuration
The internal reference can be disabled by connecting REFLO to
AVDD. In this case, an external reference may be applied to
REFIO as shown in Figure 41. The external reference may
provide either a fixed reference voltage to enhance accuracy and
drift performance or a varying reference voltage for gain control.
Note that the 0.1
μ
F compensation capacitor is not required
since the internal reference is disabled, and the high input im-
pedance (i.e., 1 M
) of REFIO minimizes any loading of the
external reference.
REFERENCE CONTROL AMPLIFIER
The AD9760 also contains an internal control amplifier that is
used to regulate the DAC’s full-scale output current, I
OUTFS
The control amplifier is configured as a V-I converter as shown
in Figure 41, so that its current output, I
REF
, is determined by
the ratio of the V
and an external resistor, R
, as stated
in Equation 4. I
is copied over to the segmented current
sources with the proper scaling factor to set I
OUTFS
as stated in
Equation 3.
50pF
COMP1
+1.2V REF
AVDD
REFLO
CURRENT
SOURCE
ARRAY
0.1 F
FS ADJ
EXTERNAL
=
REFERENCE
CONTROL
AMPLIFIER
Figure 41. External Reference Configuration
The control amplifier allows a wide (10:1) adjustment span of
over a 2 mA to 20 mA range by setting IREF between
A and 625
A. The wide adjustment span of I
pro-
vides several application benefits. The first benefit relates
directly to the power dissipation of the AD9760, which is
proportional to I
(refer to the Power Dissipation section).
The second benefit relates to the 20 dB adjustment, which is
useful for system gain control purposes.
The small signal bandwidth of the reference control amplifier is
approximately 1.4 MHz and can be reduced by connecting an
external capacitor between COMP1 and AVDD. The output of
the control amplifier, COMP1, is internally compensated via a
50 pF capacitor that limits the control amplifier small-signal