型號: AD9883ABST-110
廠商: ANALOG DEVICES INC
元件分類: 消費家電
英文描述: 110 MSPS/140 MSPS Analog Interface for Flat Panel Displays
中文描述: SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, PQFP80
封裝: PLASTIC, MS-026BEC, LQFP-80
文件頁數(shù): 9/28頁
文件大小: 229K
代理商: AD9883ABST-110
REV. B
AD9883A
–9–
DESIGN GUIDE
General Description
The AD9883A is a fully integrated solution for capturing analog
RGB signals and digitizing them for display on flat panel monitors
or projectors. The circuit is ideal for providing a computer interface
for HDTV monitors or as the front end to high performance video
scan converters. Implemented in a high performance CMOS
process, the interface can capture signals with pixel rates up
to 110 MHz.
The AD9883A includes all necessary input buffering, signal dc
restoration (clamping), offset and gain (brightness and contrast)
adjustment, pixel clock generation, sampling phase control, and
output data formatting. All controls are programmable via a 2-wire
serial interface. Full integration of these sensitive analog functions
makes system design straightforward and less sensitive to the
physical and electrical environment.
With a typical power dissipation of only 500 mW and an operating
temperature range of 0
°
C to 70
°
C, the device requires no special
environmental considerations.
Digital Inputs
All digital inputs on the AD9883A operate to 3.3 V CMOS levels.
However, all digital inputs are 5 V tolerant. Applying 5 V to
them will not cause any damage.
Input Signal Handling
The AD9883A has three high impedance analog input pins
for the Red, Green, and Blue channels. They will accommodate
signals ranging from 0.5 V to 1.0 V p-p.
Signals are typically brought onto the interface board via a
DVI-I connector, a 15-pin D connector, or via BNC connectors.
The AD9883A should be located as close as practical to the input
connector. Signals should be routed via matched-impedance
traces (normally 75
) to the IC input pins.
PIN FUNCTION DESCRIPTIONS (continued)
Pin Name
Function
CLAMP
External Clamp Input
used, this pin must be grounded and Clamp Function programmed to 0.
COAST
Clock Generator Coast Input (Optional)
pulses during the vertical interval. The COAST signal is generally
not
required for PC-generated signals. The logic sense
Polarity programmed to 1, or tied HIGH (to V
D
through a 10 k
resistor) and Coast Polarity programmed to 0. Coast
Polarity defaults to 1 at power-up.
REF BYPASS Internal Reference BYPASS
Bypass for the internal 1.25 V band gap reference. It should be connected to ground through a 0.1
μ
F capacitor. The
absolute accuracy of this reference is
±
4%, and the temperature coefficient is
±
50 ppm, which is adequate for most AD9883A
applications. If higher accuracy is required, an external reference may be employed instead.
MIDSCV
Midscale Voltage Reference BYPASS
Bypass for the internal midscale voltage reference. It should be connected to ground through a 0.1
μ
F capacitor. The
exact voltage varies with the gain setting of the Blue channel.
FILT
External Filter Connection
this pin. For optimal performance, minimize noise and parasitics on this node.
POWER SUPPLY
V
D
Main Power Supply
V
DD
Digital Output Power Supply
A large number of output pins (up to 25) switching at high speed (up to 110 MHz) generates a lot of power supply transients
(noise). These supply pins are identified separately from the V
pins so special care can be taken to minimize output
DD
may be
connected to a lower supply voltage (as low as 2.5 V) for compatibility.