型號: APT5016SFLL
元件分類: JFETs
英文描述: 30 A, 500 V, 0.16 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: D3PAK-3
文件頁數: 3/5頁
文件大小: 203K
代理商: APT5016SFLL
Typical Performance Curves
Rev
C
6-2004
APT5016BFLL_SFLL
R
DS
(ON),
DRAIN-TO-SOURCE
ON
RESISTANCE
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
(NORMALIZED)
V
GS
(TH),
THRESHOLD
VOLTAGE
B
V
DSS
,DRAIN-TO-SOURCE
BREAKDOWN
R
DS
RESISTANCE
(NORMALIZED)
VOLTAGE
0
TJ = +125°C
TJ = +25°C
TJ = -55°C
VDS> ID (ON) x RDS (ON)MAX.
250 SEC. PULSE TEST
@ <0.5 % DUTY CYCLE
VGS=10V
VGS=20V
15 &10V
6V
5.5V
6.5V
7V
7.5V
8V
DS, DRAIN-TO-SOURCE VOLTAGE (VOLTS)
FIGURE 2, TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE MODEL
FIGURE3,LOW VOLTAGEOUTPUTCHARACTERISTICS
GS, GATE-TO-SOURCE VOLTAGE (VOLTS)
I
D, DRAIN CURRENT (AMPERES)
FIGURE4,TRANSFERCHARACTERISTICS
FIGURE 5, R
DS(ON) vs DRAIN CURRENT
T
C, CASE TEMPERATURE (°C)
T
J, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
FIGURE6,MAXIMUMDRAINCURRENTvsCASETEMPERATURE
FIGURE7,BREAKDOWNVOLTAGEvsTEMPERATURE
J, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
C, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE8,ON-RESISTANCEvs.TEMPERATURE
FIGURE9,THRESHOLDVOLTAGEvsTEMPERATURE
NORMALIZED TO
GS = 10V @ 15A
I
D = 15A
GS = 10V
0.00401F
0.00641F
0.158F
Power
(watts)
Junction
temp. (
°C)
RC MODEL
Case temperature. (
相關PDF資料
PDF描述
APT5016SFLLG 30 A, 500 V, 0.16 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET