型號(hào): APT50M65B2FLL
元件分類: JFETs
英文描述: 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: B2, TMAX-3
文件頁(yè)數(shù): 2/5頁(yè)
文件大小: 100K
代理商: APT50M65B2FLL
DYNAMIC CHARACTERISTICS
APT50M65 B2FLL - LFLL
Rev
C
Note:
Duty Factor D =
t1/t
2
Peak TJ = PDM x ZθJC + TC
t1
t2
P
DM
SINGLE PULSE
Z
θJC
,THERMAL
IMPEDANCE
(°C/W)
10-5
RECTANGULARPULSEDURATION(SECONDS)
FIGURE 1, MAXIMUM EFFECTIVE TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE, JUNCTION-TO-CASE vs PULSE DURATION
1 Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction
temperature
2 Pulse Test: Pulse width < 380 s, Duty Cycle < 2%
3 See MIL-STD-750 Method 3471
4 Starting Tj = +25°C, L = 1.34mH, RG = 25, Peak IL = 67A
5 dv
/dt numbers reflect the limitations of the test circuit rather than the
device itself. I
S
-67A di/dt ≤ 700A/s V
R
500V
T
J
150
°C
6 Eon includes diode reverse recovery. See figures 18, 20.
Symbol
RθJC
RθJA
MIN
TYP
MAX
0.18
UNIT
°C/W
Characteristic
Junction to Case
Junction to Ambient
THERMAL CHARACTERISTICS
SOURCE-DRAIN DIODE RATINGS AND CHARACTERISTICS
Characteristic / Test Conditions
Continuous Source Current (Body Diode)
Pulsed Source Current 1 (Body Diode)
Diode Forward Voltage 2 (VGS = 0V, IS = -67A)
Peak Diode Recovery dv/dt 5
Reverse Recovery Time
(IS = -67A, di/dt = 100A/s)
Reverse Recovery Charge
(IS = -67A, di/dt = 100A/s)
Peak Recovery Current
(IS = -67A, di/dt = 100A/s)
Symbol
IS
ISM
VSD
dv/
dt
trr
Qrr
IRRM
UNIT
Amps
Volts
V/ns
ns
Amps
MIN
TYP
MAX
67
Tj = 25°C
270
Tj = 125°C
540
Tj = 25°C
2.6
Tj = 125°C
9.6
Tj = 25°C
17
Tj = 125°C
31
iss
oss
rss
Q
g
Q
gs
gd
t
d(on)
r
d(off)
f
E
on
E
off
on
off
Characteristic
Input Capacitance
Output Capacitance
Reverse Transfer Capacitance
Total Gate Charge 3
Gate-Source Charge
Gate-Drain ("Miller ") Charge
Turn-on Delay Time
Rise Time
Turn-off Delay Time
Fall Time
Turn-on Switching Energy 6
Turn-off Switching Energy
Turn-on Switching Energy 6
Turn-off Switching Energy
Test Conditions
V
GS
= 0V
V
DS
= 25V
f = 1 MHz
= 10V
DD
= 250V
I
D
= 67A @ 25°C
RESISTIVE SWITCHING
= 15V
DD
= 250V
I
D
= 67A @ 25°C
G
= 0.6
INDUCTIVE SWITCHING @ 25°C
= 333V, V
= 15V
= 67A, R
= 3
INDUCTIVE SWITCHING @ 125°C
= 333V V
= 15V
= 67A, R