型號: APT50M65LFLL
元件分類: JFETs
英文描述: 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
封裝: TO-264, 3 PIN
文件頁數: 3/5頁
文件大?。?/td> 100K
代理商: APT50M65LFLL
Rev
C
Typical Performance Curves
APT50M65B2FLL - LFLL
R
DS
(ON),
DRAIN-TO-SOURCE
ON
RESISTANCE
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
(NORMALIZED)
V
GS
(TH),
THRESHOLD
VOLTAGE
B
V
DSS
,DRAIN-TO-SOURCE
BREAKDOWN
R
DS
RESISTANCE
(NORMALIZED)
VOLTAGE
0
15 &10V
7V
5.5V
5V
6V
6.5V
8V
VGS=10V
VGS=20V
VDS> ID (ON) x RDS (ON)MAX.
250SEC. PULSE TEST
@ <0.5 % DUTY CYCLE
TJ = +125°C
TJ = +25°C
TJ = -55°C
, DRAIN-TO-SOURCE VOLTAGE (VOLTS)
FIGURE 2, TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE MODEL
FIGURE 3, LOW VOLTAGE OUTPUT CHARACTERISTICS
GS
, GATE-TO-SOURCE VOLTAGE (VOLTS)
I
D
, DRAIN CURRENT (AMPERES)
FIGURE4,TRANSFERCHARACTERISTICS
FIGURE 5, R
(ON) vs DRAIN CURRENT
T
C
, CASE TEMPERATURE (°C)
T
J
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
FIGURE 6, MAXIMUM DRAIN CURRENT vs CASE TEMPERATURE
FIGURE 7, BREAKDOWN VOLTAGE vs TEMPERATURE
J
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 8, ON-RESISTANCE vs. TEMPERATURE
FIGURE 9, THRESHOLD VOLTAGE vs TEMPERATURE
NORMALIZED TO
= 10V @ 33.5A
I
D
= 33.5A
= 10V
0.0271
0.00899F
0.0202F
0.293F