型號(hào): CB35111809
廠商: COOPER INDUSTRIES
元件分類: 接線盒
英文描述: 30 A, BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK, 1 ROW, 1 DECK
文件頁(yè)數(shù): 1/6頁(yè)
文件大小: 239K
代理商: CB35111809
Rating: A3:
30A, 600V* #12-22 AWG
LP3:
30A, 150V #12-22 AWG
CB3:
30A, 600V #12-22 AWG
Wire Range: #12-22 AWG CU
Center Spacing: .437” or 7/16” (11.10 mm)
Screw Size: #6-32 zinc plated philslot screws.
Torque Rating: 9 in-lb.
Base: Standoffs standard for easy flux washing.
Distance Between Barriers: .32” (8.1 mm)
Recommended PCB Hole Diameter: .076” (1.93 mm)
Operating Temperature: 105°C (221°F) max., -40°C
(-40°F) min.
Molded Material: Black, UL Rated 94V0 Thermoplastic
Breakdown Voltage: 3500V (A3 & LP3); 8200V (CB3)
Agency Information: UL/CSA; IEC Compliance,
CE Certified
*30A Rating achieved with a #10 copper wire crimped to a ring terminal;