型號: DF22CL-3P-7.92DSA
廠商: Hirose Electric USA, INC.
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 3/8 pin 100mA Fixed (-12V) Negative Voltage Regulator 3-TO-92 0 to 125
文件頁數: 1/15頁
文件大小: 569K
代理商: DF22CL-3P-7.92DSA
NEW
1
7.92 mm Contact Pitch, High-Current Connectors for Internal Power Supplies (UL, C-UL and TüV Listed)
DF22 Series
2004.5
I
Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG
conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi-
position connectors using other conductor sizes.
2. Complete Locking Function
Reliable interior lock protects mated connectors from
accidental disconnection.
3. Prevention of Incorrect Connections
To prevent incorrect connection when using multiple connectors
having the same Number of contacts, 3 product types having
different mating configurations are available.
4. Molded-in contact retention tabs
Handling of terminated contacts during the crimping is easier
and avoids entangling of wires, since there are no protruding
metal tabs.
5. Prevention of incorrect board placement
Built-in posts assure correct connector placement and
orientation on the board.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting
the performance.
7.
Prevention of Short Circuits Between Adjacent Contacts
Each Contact is completely surrounded by the insulator
housing electrically isolating it from adjacent contacts.
Increased Retention Force of Crimped Contacts and
confirmation of complete contact insertion
Separate contact retainers are provided for applications where
extreme pull-out forces may be applied against the wire or when a
visual confirmation of the full contact insertion is required.
9. Full Line of Crimp Socket Contacts
Realizing the market needs for multitude of different applications, Hirose
has developed several variants of crimp socket contacts and housings.
Continuous development is adding different variations. Contact your
nearest Hirose Electric representative for latest developments.
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition,
assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total