型號: DF22CL-5DEP-7.92DS
廠商: Hirose Electric USA, INC.
英文描述: 7.92 mm Contact Pitch, High-Current Connectors for Internal Power Supplies (UL, C-UL and TUV Listed)
文件頁數: 2/15頁
文件大小: 569K
代理商: DF22CL-5DEP-7.92DS
2
I
Product Specifications
Ratings
Current
rating
Voltage
rating
Specification
UL/C-UL
TüV
AC/DC 1000V
AC/DC 600V
AC/DC 600V
Number of contacts
1
AWG10
30A
25A
25A
22A
22A
AWG12
25A
20A
20A
18A
18A
AWG14
20A
18A
18A
15A
15A
AWG16
15A
15A
15A
13A
13A
Operating temperature range
Operating humidity range
Storage temperature range
Storage humidity range
UL/C-UL/TüV
UL
C-UL
TüV
File No. and Recognition No.
: E52653
: E52653
: R9950703
-35
to 85
(Note 1)
20% to 80%
-10
to 60
(Note 2)
40% to 70% (Note 2)
20mV max., 1mA
1000 V DC
2500 V AC for 1 minute
Measured with a steel pin of 1.6 x 0.8
±
0.002 thickness
30 cycles
Frequency 10 to 55 Hz, single amplitude of 0.75 mm, 3 axis, duration of 2 hours
Acceleration of 490 m/s
2
, 11 ms duration, sine half-wave waveform, 3 cycles in each of the 3 axis.
Temperature 40
±
, 90% to 95% RH, 96 hours
(-55
: 30 minutes
5 to 35
: 5 minutes
85
: 30 minutes
5 to 35
: 5 minutes) for 5 cycles
Contact resistance(Initial value): 5 m ohms max.
1000 M ohms min.
No flashover or Insulator breakdown
0.3N min., 5N max.
Contact resistance of 10 m ohms max.
No electrical discontinuity of 1
μ
s. min.
μ
s. min.
Contact resistance 10 m ohms max.
No deformation of the insulator parts affecting performance
1. Contact resistance
2. Insulator resistance
3.
Withstanding voltage
4.
Insertion-Extraction force (per contact)
5.
Durability (mating/unmating)
6. Vibration
7. Shock
8. Humidity
9. Temperature cycle
10.
Resistance to Soldering heat
Item
Specification
Condition
I
Ordering Information
G
Socket, Header
DF22 B L - 2 S - 7.92 C
1
Number of contacts
: 1 to 5
Connector type
S
DS
P
EP
DEP
RS/P
Contact pitch
Type of housing
: 7.92 mm
C
DSA
DS
No letter : Retainer
: Crimp housing
: Straight header
: Right-angle header
: Socket
: Double-row socket
: Header
: In-line plug
Double-row in-line plug
: Retainer
Series name: DF22
Form Type
Sockets
Blank :
Standard height, standard lock (Type I)
B :
Long type, standard lock (Type III)
C :
Long type, ergonomic lock (Type IV)
In-line Plugs
Blank : With panel stop
A : Without panel stop
Guide key type
Blank : Inside (Color: natural)
R : Right side (Color: black)
L : Left side (Color: red)
Applicable Cable
Blank : UL1430
A
Applicable Conductor
1416 : AWG 14 to AWG 16
1012 : AWG 10 to AWG 12
Packaging
SCF : Socket contacts / Reel
SC
: Socket contacts / Bag
PCF : In-line plug contacts / Reel
PC
: In-line plug contacts / Bag
: UL1015
Note 1: Current rating of header is 30A (1 pos.) and 25A (2 to 5 pos.)
Note 2: Includes temperature rise caused by the current flow.
Note 2: Hirose Electric's plating incorporate anti-whisking compounds.
Materials
Remarks
UL94V-0
----------
UL94V-0
----------
Product
Part
Material
Finish
Sockets
Crimp contacts
Headers
Insulator
Contacts
Insulator
Contacts
Polyamide
High conductivity copper alloy
Polyamide (Glass reinforced)
High conductivity copper alloy
Color: Natural white
(Note 1)
Tin-lead plated
(Note 2)
Color: Natural beige
Tin-lead plated
DF22 A - 1416 SCF
G
Re-flow solder temperature 250
, for 10 seconds
Manual soldering: Soldering iron temperature 300
, 3 seconds
相關PDF資料
PDF描述
DF22CL-5DEP-7.92DSA 7.92 mm Contact Pitch, High-Current Connectors for Internal Power Supplies (UL, C-UL and TUV Listed)