型號: FAN1950D25X
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: CONTACT
中文描述: 2.5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.5 V DROPOUT, PSSO2
封裝: LEAD FREE, PLASTIC, TO-252AA, DPAK-3
文件頁數(shù): 7/11頁
文件大小: 518K
代理商: FAN1950D25X
FAN1950/FAN1951
REV. 0.1.6 8/30/04
7
Typical Performance Characteristics
(continued)
Vout vs. Temperature (
°
C)
2.450
(10 mA Load)
Junction Temperature (
°
C)
Iout = 10 mA; Vout = 2.5V
V
FAN1950D25 Ripple Rejection (PSRR)
Vin = 5V Vout = 2.5V Iload = 1A
Cin = Cout = 10
μ
F/ 6.3V Tantalum
PSRR – 10dB/div
FAN1950D18 Ripple Rejection (PSRR)
Vin = 3V and 5V Vout = 1.8V Iload = 1A
Cin = Cout = 10
μ
F/ 6.3V Tantalum
PSRR – 10dB/div
Load Transient Response
Vin=2.5V, Vout=1.8V, Cin=10
F Ceramic
Cout = 10
F Tantalum (ESR~700m
Ch1 – Vout (AC, 0.5V/div) Ch2 – Load Current (1A/div.)
Load Transient Response
Vin=2.5V, Vout=1.8V, Cin=10
F Ceramic
Cout = 10
Vin = 5V
Vin = 3V
Vout vs. Temperature
1.764
Junction Temperature (
Iout = 10 mA; Vout = 1.8V