型號: FAN2001MPX
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 穩(wěn)壓器
英文描述: 1A High-Efficiency Step-Down DC-DC Converter
中文描述: 2 A SWITCHING REGULATOR, 1500 kHz SWITCHING FREQ-MAX, QCC6
封裝: 3 X 3 MM, LEAD FREE, MO-229-WEEA, MLP-6
文件頁數(shù): 8/11頁
文件大小: 329K
代理商: FAN2001MPX
8
www.fairchildsemi.com
FAN2001/FAN2002 Rev. 1.0.2
F
UVLO and Soft Start
The reference and the circuit remain reset until the V
IN
crosses
its UVLO threshold.
The FAN2001/FAN2002 has an internal soft-start circuit that
limits the in-rush current during start-up. This prevents possible
voltage drops of the input voltage and eliminates the output volt-
age overshoot. The soft-start is implemented as a digital circuit
increasing the switch current in four steps to the P-channel cur-
rent limit (1500mA). Typical start-up time for a 20μF output
capacitor and a load current of 1000mA is 800μs.
Short Circuit Protection
The switch peak current is limited cycle-by-cycle to a typical
value of 1500mA. In the event of an output voltage short circuit,
the device operates with a frequency of 400kHz and minimum
duty cycle, therefore the average input current is typically
200mA.
Thermal Shutdown
When the die temperature exceeds 150°C, a reset occurs and
will remain in effect until the die cools to 130°C, at that time the
circuit will be allowed to restart.
Applications Information
Setting the Output Voltage
The internal reference is 0.8V (Typical). The output voltage is
divided by a resistor divider, R1 and R2 to the FB pin. The out-
put voltage is given by:
Where R
1
+ R
2
< 800K
According to this equation, and assuming desired output volt-
age of 1.5096V, and given R2 = 10K
, the calculated value of
R1 is 8.87K
. If quiescent current is a key design parameter a
higher value feedback resistor can be used (e.g. R2 = 100K
and a small bypass capacitor of 10pF is required in parallel with
the upper resistor as shown in Figure 4.
Figure 4. Setting the Output Voltage
Inductor Selection
The inductor parameters directly related to the device’s perfor-
mances are saturation current and dc resistance. The FAN2001/
FAN2002 operates with a typical inductor value of 3.3μH. The
lower the dc resistance, the higher the efficiency. For saturation
current, the inductor should be rated higher than the maximum
load current plus half of the inductor ripple current.
This is calculated as follows:
where:
I
L
= Inductor Ripple Current
f = Switching Frequency
L = Inductor Value
Some recommended inductors are suggested in the table
below:
Table 1: Recommended Inductors
Capacitors Selection
For best performances, a low ESR input capacitor is required. A
ceramic capacitor of at least 10μF, placed as close to the V
IN
and AGND pins of the device is recommended. The output
capacitor determines the output ripple and the transient
response.
Table 2: Recommended Capacitors
PCB Layout Recommendations
The recommended PCB layout is shown in Figures 5 and 6. The
inherently high peak currents and switching frequency of power
supplies require a careful PCB layout design.
Figure 5. Recommended PCB Layout (FAN2001)
V
OUT
V
REF
1
R
2
------
=
C
f
2 x 10
μ
10
μ
OUT
EN
SW
C
1.2V (1A)
FB
PGND
NC
P1
(AGND)
3.3
H
R1
100K
50K
R2
Inductor Value
Vendor
Part Number
3.3μH