型號: FAN2011MPX
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 穩壓器
英文描述: 1.5A Low Voltage Current Mode Synchronous PWM Buck Regulator
中文描述: 1.5 A SWITCHING REGULATOR, 1600 kHz SWITCHING FREQ-MAX, DSO6
封裝: 3 X 3 MM, MO-229-WEEA, MLP-6
文件頁數: 6/10頁
文件大小: 240K
代理商: FAN2011MPX
6
www.fairchildsemi.com
FAN2011/FAN2012 Rev. 1.0.2
F
Typical Performance Characteristics
T
A
= 25
°
C, C
IN
= 10μF, C
(Continued)
OUT
= 40μF, L = 3.3μH, V
IN
= 5V, unless otherwise noted.
Start-up Response
Time (50
μ
s/div)
Inductor
Current
(200mA/div)
SW Node
Voltage
(5V/div)
Output
Voltage
(500mV/div)
V
OUT
= 1.2V
I
= 100mA
Input
(5V/div)
100mA
Start-up Response
Time (100
μ
s/div)
Inductor
Current
(200mA/div)
SW Node
(5V/div)
V
= 3.3V
I
= 100mA
Input
(5V/div)
Time (100
(500mA/div)
(5V/div)
Output
(500mV/div)
= 1.2V
= 1500mA
(5V/div)
(500mA/div)
(5V/div)
= 3.3V
= 1500mA
(5V/div)
(1V/div)
Transient Response
Time (5
(200mA/div)
(5V/div)
Load
(20mV/div)
= 1.2V
Transient Response
Time (5
(200mA/div)
(5V/div)
Load
(20mV/div)
(1V/div)
700mA
700mA
100mA
= 1.2V