型號: FAN2502S33X
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 150 mA CMOS LDO Regulators
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.18 V DROPOUT, PDSO5
封裝: SOT-23, 5 PIN
文件頁數(shù): 7/10頁
文件大小: 255K
代理商: FAN2502S33X
FAN2502/FAN2503
PRODUCT SPECIFICATION
REV. 1.1.7 2/14/03
7
Typical Performance Characteristics
0
P
Frequency (Hz)
Power Supply
Rejection Ratio
Frequency (Hz)
Power Supply
Rejection Ratio
I
OUT
= 100
μ
A
C
OUT
= 1.0
μ
F Cer.
V
IN
= 4.0V
V
= 3.0V
10
1k
10k 100k 1M 10M
20
P
I
= 150mA
C
F Cer.
1k
10k 100k 1M 10M
0
Voltage (V)
4.1
Rejection Ratio vs. Voltage Drop
= 100
A
150mA
10mA
100mA
Voltage (V)
4.1
150mA
10mA
100mA
IN
= 4.0V
= 3.0V
= 10mA
= 4.0V
= 3.0V
= 100mA
= 4.0V
= 3.0V
= 4.0V
= 3.0V
= 10mA
= 4.0V
= 3.0V
Noise Performance
= 100mA
= 4.0V
= 3.0V
= 150mA
10k
100k
1M
= 4.0V
= 3.0V
F
= 0.01
F
L
= 4.0V
= 3.0V
N
H
Load Current (mA)
Ground Pin Current
= 4V
= 3V